Παναθηναϊκός-Φοίνικας Σύρου 3-2: Το έκανε θρίλερ, αλλά πήρε το ντέρμπι ο Πρωταθλητής (videos)

Ο Παναθηναϊκός παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ είδε τον Φοίνικα Σύρου να κάνει το 2-2 αλλά τελικά οι «πράσινοι» έβγαλαν χαρακτήρα και τελικά επικράτησαν με 3-2

Σε ένα ματς που ήταν θρίλερ ο Παναθηναϊκός τελικά βρήκε τις λύσεις και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ εντός έδρας και πλέον ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 24 Μαρτίου εντός έδρας για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πλέον μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που ταλαιπωρήθηκε τον τελευταίο καιρό από συνεχόμενα κρούσματα κορονοϊού, έφτασε στους 27 βαθμούς και έπιασε τον Φοίνικα Σύρου, μένοντας στο κυνήγι του Ολυμπιακού, ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη θέση με 36 βαθμούς.

Απρόσμενος παράγοντας για τον Παναθηναϊκό ήταν ο 20χρονος Συνοδινός, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός λίμπερο μιας και ο Τάσος Στεφάνου είχε πρόβλημα με τη μέση του.

Ο νεαρός αθλητής ήταν εξαιρετικός και μαζί με τον πρώτο σκόρερ Αλέξανδρο Ράπτη έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Συγκεκριμένα ο Ράπτης είχε 30 πόντους και έδειξε να επιστρέφει στις εξαιρετικές εμφανίσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πάρα πολύ δυνατά το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Παναθηναϊκού πήραν προβάδισμα με 16-21. Όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου αντέδρασαν και κατάφεραν να «τουμπάρουν» το πρώτο σετ (29-27).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, όπου ο Ράπτης πήρε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε στη νίκη με 30-28 για το 2-0.

Από εκεί και πέρα, ο Φοίνικας κατάλαβε πως δεν είχε περιθώριο για άλλα λάθη. Οι Συριανοί σοβαρεύτηκαν, πήραν το προβάδισμα στο 5-6 του τρίτου σετ και από τότε δεν το ξαναέχασαν μέχρι που μείωσαν σε 2-1 (21-25). Με την ίδια ακριβώς «φόρα» συνεχίστηκε και το τέταρτο σετ, με τους νησιώτες να φτάνουν εύκολα στο 2-2 (17-25).

Το τάι μπρέικ ήταν ντέρμπι με τον Φοίνικα Σύρου να κάνει το 11-12 αλλά οι «πράσινοι» έπαιξαν σαν πρωταθλητές και τελικά πήραν τη νίκη με 15-13.

Παναθηναϊκός AKTOR: Επικό βίντεο από τα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ - «Ποιος; Εσύ!»
Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου