Χάντμπολ γυναικών: Αποχαιρέτησε με νίκη ο ΠΑΟΚ (photos)

Η ήττα με εννέα γκολ διαφορά (30-21) στο παιχνίδι της Παρασκευής (19/2) αποδείχθηκε καταδικαστική για τη γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ, που αποκλείστηκε από τη Μάλαγα στα προημιτελικά του European Cup.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πραγματοποίησαν σαφώς καλύτερη εμφάνιση στη σημερινή ρεβάνς, που έγινε και αυτή στη Θεσσαλονίκη, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν μία νίκη γοήτρου με 23-22 (ημίχρονο 10-12) και να ολοκληρώσουν με «ψηλά το κεφάλι» τη φετινή ευρωπαϊκή τους πορεία.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, αλλά ήταν φανερό ότι ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν θα μπορούσε να ανατρέψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Μάλιστα, η ισπανική ομάδα προηγήθηκε 22-18 πέντε λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 5-0 «γύρισε» το παιχνίδι και πήρε τη νίκη, χάρη σε τέρματα της Μεντεσίδου περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος.

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 3, Παναγιωτίδου, Κουκμίση 1, Σαμολαδά, Μπελέσκα, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη, Νίκολιτς 4, Καραχαρίση, Γιοβανόφσκα 5, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 7.
ΜΑΛΑΓΑ: Ντόιρο 1, Αρντέριους 1, Σολεδάδ Λόπεθ 2, Μπράβο 3, Πέρεθ 3, Γκουτιέρεθ 1, Εσπεράνθα Λόπεθ 1, Σάντσεθ 2, Ντος Σάντος 1, Καστεγιάνος, Ρόχας 5, Φερνάντεθ 1, Γκαρθία 1.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι