Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός 3-0: «Τρένο» προς τον τίτλο της Volley League

Ασταμάτητος ο Φοίνικας Σύρου, «καθάρισε» και τον Πρωταθλητή Παναθηναϊκό με 3-0 σετ και δείχνει να είναι το φαβορί για τη φετινή κούπα στο βόλεϊ.

Η ομάδα της Σύρου, μετά τις νίκες επί του Ολυμπιακό (3-2 εντός) και του ΠΑΟΚ (2-3 εκτός), έκαμψε την αντίσταση και του έτερου διεκδικητή του τίτλου, του Πρωταθλητή Παναθηναϊκού και δείχνει να επιβεβαιώνει τις προβλέψεις που έκαναν λόγο για φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Πλέον, ο Φοίνικας είναι η μοναδική ομάδα που έχει το απόλυτο των νικών σε 5 αγωνιστικές, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την πρώτη ήττα του, αλλά να παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος (5-1 ρεκόρ), λόγω περισσότερων «καθαρών» νικών.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας, προηγήθηκε 18-13, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 21-21, όμως με νέο σερί των Συριανών ήρθε το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο, ο Φοίνικας έχτισε γρήγορα προβάδισμα (15-8), ο Παναθηναϊκός άργησε να ξυπνήσει και έχασε και πάλι στις λεπτομέρειες το σερ με 25-23, επίσης.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11-18, ο Φοίνικας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 22-22. Οι πράσινοι έφτασαν δύο φορές σε σετ μπολ, όμως δύο πόντοι του Ράιτς και μπλοκ του Μπράουν έδωσαν τη νίκη στον Φοίνικα.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 27-25

Τεντέσκο: «Οριστικά χωρίς Κουρτουά στο Euro 2024»
Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα του Final Four
Αν ο Θεός κράτησε τιμόνι, ήταν ο Άιρτον Σένα (photos+videos)
Αγγλία: Η Λέστερ προσφέρει νέο συμβόλαιο στον Έντσο Μαρέσκα