ATP Finals: Νίκησε τον Σβάρτσμαν και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση ο Ζβέρεφ (videos+photos)

ATP Finals: O Αλεξάντερ Ζβέρεφ επικράτησε με 2-1 σετ του Ντιέγκο Σβάρτσμαν στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του ομίλου «Τόκιο 1970» στο τουρνουά του Λονδίνου και έτσι διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στους «4».

Ο κάτοχος του τίτλου του 2018, Αλεξάντερ Ζβέρεφ πέτυχε την πρώτη του νίκη στο ATP Finals 2020 με 6-3, 4-6, 6-3 σε δύο ώρες και 12 λεπτά επί του Ντιέγκο Σβάρτσμαν και έμεινε «ζωντανός» στη διεκδίκηση μιας θέσης στα ημιτελικά του θεσμού, μετά την ήττα της.

Μολονότι ο Ζβέρεφ, Νο 7 στην κατάταξη, προηγήθηκε με σετ και break επί του Αργεντινού, τελικά χρειάστηκε τρία σετ για να μπορέσει να πάρει τη νίκη κόντρα στον... πολύ σκληρό για να πεθάνει Σβάρτσμαν. Ο Ζβέρεφ είχε 30 winners και 38 αβίαστα και ο Σβάρτσμαν 21 winners και 26, ενώ τα μπρέικ ήταν 5/12 και 3/9.

Αυτή ήταν η 3η νίκη σε 5 αγώνες του 23χρονου Γερμανού τενίστα, επί του Αργεντινού και πλέον ο Ζβέρεφ περιμένει και το παιχνίδι του Νόβακ Τζόκοβιτς με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Αν ο Νόβακ Τζόκοβιτς κερδίσει τον Μεντβέντεφ, τότε ο Ζβέρεφ θέλει νίκη στο τελευταίο ματς του ομίλου κόντρα στον Τζόκοβιτς και ταυτόχρονα  ήττα του Μεντβέντεφ από τον Σβάρτσμαν.

Όμως σε περίπτωση νίκης του Μεντβέντεφ επί του Τζόκοβιτς, ο Ζβέρεφ θα χρειάζεται νίκη επί του Τζόκοβιτς σε ένα ματς «ξαφνικού θανάτου» όπου ο νικητής θα περάσει στα ημιτελικά, όπως θα είναι αυτό μεταξύ Ράφαελ Ναδάλ και Στέφανου Τσιτσιπά στον όμιλο του Λονδίνου.

ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς