ATP Finals: Εκπληκτικός ο Ντόμινικ Τιμ «σκόρπισε» τον Ράφα Ναδάλ (videos+photos)

ATP Finals: Θριαμβευτής ο Ντόμινικ Τιμ στο ματς-διαφήμιση του τένις επικράτησε με 2-0 σετ του Ράφαελ Ναδάλ για την 2η αγωνιστική του τουρνουά του Λονδίνου, σήμερα, Τρίτη 17/11.

Οι δύο τενίστες έπαιξαν παθιασμένα με πολλές φάσεις για… σεμινάριο με τον Ντομινίκ Τιμ να καταφέρνει να πάρει μια απίστευτη νίκη κόντρα στον Ράφα Ναδάλ με 7-6(7), 7-6(4) σε 2 ώρες και 25 λεπτά.

Σε ένα ματς που τα είχε απίστευτα ράλι, τρομερά χτυπήματα και ανατρεπτικά σετ, ο Τιμ συνέχισε τη καλή παράδοση που είχε σε τάι μπρέικ, με 11-1, και πήρε την 6η νίκη του σε 15 παιχνίδια του κόντρα στον Ναδάλ, μπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση του τίτλου που έχασε πέρσι από τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο 27χρονος Αυστριακός, Νο 3 του κόσμου έχοντας 37 winners και 22 errors έναντι 25 με 16 του Ισπανού σούπερ σταρ, πήρε την εμφατική straight sets νίκη και βρίσκεται με το ένα πόδι έχοντας δύο νίκες, μία κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά στην Πρεμιέρα και μία σήμερα, στα ημιτελικά του ATP Finals για δεύτερη σερί χρονιά, αν στο δεύτερο ματς της ημέρες ο Τσιτσιπάς νικήσει απόψε το βράδυ τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Η έκβαση μάλιστα του αγώνα του Ναδάλ με τον Τιμ, ευνοεί ιδιαίτερα τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος θα έχει ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά, ακόμα και αν δεν ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρούμπλεφ, σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας στο Group London 2020.

Αν επικρατήσει ο Έλληνας τενίστας, τότε την Πέμπτη ο αγώνας Ναδάλ-Τσιτσιπάς θα κρίνει ποιος θα ακολουθήσει τον Ντόμινικ Τιμ στους «4» από τον όμιλο του Λονδίνου!

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι