Volley League: Με «όπλο» το σέρβις και το μπλοκ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 τον λαβωμένο Μίλωνα

Έχοντας πρωταγωνιστές τους Αντρέ Μπράουν και Ζίγκα Στερν ο ΑΟ Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε… κορονοϊό και Μίλωνα με 3-0 σετ στη Νέα Σμύρνη, στο ματς που έγινε με 18 ώρες καθυστέρηση, για να πραγματοποιηθούν νέα τεστ για κορονοϊό!

Οι Συριανοί εμφανίστηκαν ανεπηρέαστοι από την κατάσταση που δημιουργήθηκε χθες με νέο κρούσμα στην ομάδα του Μίλωνα που οδήγησε στην αναβολή του αγώνα, και πήραν το δεύτερο «τρίποντο» σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Volley League.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, η οποία δεν είχε στη σύνθεση της τον Ανδρέα Ανδρεάδη και τον Γιώργο Κανελλόπουλου, αλλά αγωνίστηκε κανονικά ο Τέιλορ Χαντ καθώς ήταν αρνητικός σε δύο τεστ covid-19, κόντραρε το «Πειρατικό» μόνο στο τρίτο σετ όμως δεν κατάφερε να πάρει ούτε σετ.

Πρώτος σκόρερ του Φοίνικα ήταν ο Στερν με 18 πόντους, ενώ χωρίς αντίπαλο έπαιζε στο φιλέ ο Μπράουν που κέρδισε 14 πόντους, και βασικός ακραίος στη θέση του Θανάση Πρωτοψάλτη αγωνίστηκε ο Θανάσης Κωστόπουλος.

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσους, 24 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 9 άσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 15-25, 19-25) σε 72'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 5 (4/15 επ., 1 άσος, 62% υπ. - 31% άρ.), Μάζιαρτζ 4 (4/11 επ.), Χαντ 8 (8/25 επ.), Δρογκάρης, Βελίσκοβιτς 7 (6/15 επ., 1 άσος, 53% υπ. - 24% άρ.), Παπαδάκης 1 (1/2 επ.) / Δαρίδης (λ, 70% υπ. - 30% άριστες), Μαντέκας 2 (0/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Χανδρινός Α., Λάππας 1 (1/2 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 14 (9/16 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 12 (10/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (4/4 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (3/3 επ.), Στερν 18 (12/21 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 14% άρ.), Κωστόπουλος 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. - 40% άριστες), Λινάρδος.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Γεωργιάδης Στ., Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)