Volley League Γυναικών: Το 3Χ3 πανηγύρισε ο Πανναξιακός με 3-1 σετ επί της Θέτιδας Βούλας (photos)

Την τρίτη νίκη του, χωρίς καν να χάσει βαθμό, σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε το Σάββατο 31 Οκτωβρίου, ο Πανναξιακός, ο οποίος επιβλήθηκε εντός έδρας, της Θέτιδας Βούλας με 3-1 σετ και ανέβηκε στη κορυφή του Β' ομίλου της Volley League Γυναικών.

Ο Πανναξιακός παρέμεινε η μοναδική ομάδα χωρίς απώλεια βαθμού μετά από 4 αγωνιστικές στον Β' όμιλο, καθώς έχοντας κορυφαίες την Οικονομίδου με 23π. και τις ακραίες του Σαβάρ 19π., Ντιμίτροβα 16π. πέτυχε τη τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μέσα στο «σπίτι» του.

Αντίθετα η Θέτιδα Βούλας γνώρισε την τρίτη ήττα της σε τέσσερις αγώνες, αν και ισοφάρισε 1-1 στα σετ και διεκδίκησε μέχρι τέλους το τρίτο σετ, που κατέληξε τελιικά στις γηπεδούχες με 26-24. Για την ομάδα του Γιώργου Ρούση η Δραγουμάνου είχε 17 πόντους, η Κωνσταντίνου 16 αλλά στα ρηχά έμεινε η Πολωνή διαγώνια Χάταλα (6π.).

Ο προπονητής του Πανναξιακού, Απόστολος Οικονόμου σχολίασε:

«Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη, όχι μόνο για τη νίκη αλλά γιατί όλη την εβδομάδα δούλεψαν συγκεντρωμένα. Για να νικήσουμε μία ομάδα όπως η Θέτιδα έπρεπε να παίξουμε στα όριά μας και αυτό κάναμε. Έπρεπε να αντιμετωπίσουμε την Κωνσταντίνου που παίζει εξαιρετικά και τη διαγώνια της Θέτιδας και τα καταφέραμε. Κρατήσαμε τον αντίπαλό μας στο 32% στην επίθεση, στοιχείο που ήταν κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα. Ήταν καλή νίκη και από εκεί και πέρα συνεχίζουμε. Ελπίζω στο τέλος να πρυτανεύσει η λογική, γιατί κάναμε αγώνα δρόμου για να φέρουμε πάλι τις αθλήτριες σε καλή κατάσταση και ενδεχόμενη αναβολή δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα».

Ενώ ο τεχνικός της Θέτιδας, Γιώργος Ρούσης από την πλευρά του ανέφερε:

«Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο σετ και παρόλο που είχαμε προβάδισμα το χάσαμε. Στη συνέχεια δεν είχαμε την κατάλληλη ψυχολογία να γυρίσουμε το παιχνίδι».

*Οι πόντοι του Πανναξιακού προήλθαν από 7 άσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 21-25, 26-24, 25-20)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.Ν. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντέλλου 8 (4/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Χαμαλίδου 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Σαβάρ 19 (17/38 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 29% άριστες), Οικονομίδου 23 (21/40 επ., 2 άσοι), Ντιμίτροβα 16 (13/34 επ., 3 άσοι, 68% υπ. - 50% άριστες), Βεσελίνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 άσος) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. - 50% άριστες), Παπαστεργίου, Τόλλιου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Κωνσταντίνου 16 (14/42 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άριστες), Γεωργιάδου 8 (5/13 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 17 (14/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 37% άριστες), Κωνσταντινίδου 1 (1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 7 (2/5 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Χάταλα 6 (5/23 επ., 1 άσος) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ. - 60% άριστες), Μεθενίτη, Αποστολάκη, Λάβδα.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μαρκάτης.

Δημοσιεύτηκε από Pannaxiakos AON Volleyball στις Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2020

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ