Volley League: «Περίπατος» του Ολυμπιακού στο Ρέντη, 3-0 σετ τον Φίλιππο Βέροιας (photos)

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις μία ώρα και δύο λεπτά για να κάμψει με 3-0 σετ την αντίσταση του Φίλιππου Βέροιας για την 2η αγωνιστική της Volley League.

Οι νεοφώτιστοι στην μεγάλη κατηγορία δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους «ερυθρόλευκους» και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει το δεύτερο σερί «τρίποντο» στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Στα δύο πρώτα σετ η υπεροχή της ομάδας του Δημήτρη Καζάζη ήταν εμφανής με επιθέσεις από τους Φρομ και Μιγιαΐλοβιτς να τελειώνουν το α’ σετ με 25-13. Ενώ ο Όκολιτς διαμόρφωσε το 25-11 κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» της Βέροιας, εκμεταλλευόμενοι τις αλλαγές που έκαναν οι γηπεδούχοι πλησίασαν με 14-13 με τον Γιώργο Τζιουμάκα στο τρίτο σετ, όμως η επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με «όπλο» το σέρβις αλλά και τους κεντρικούς του σε εξαιρετική ημέρα με τον Βουλκίδη να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 12 πόντους και τον Όκολιτς να τον ακολουθεί με 10, με το σετ να βάφεται… κόκκινο με 25-20.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Δημήτρης Καζάζης ανέφερε μετά τη νίκη της ομάδας του:

«Ήταν η 1η φετινή εντός έδρας νίκη μας. Σήμερα βρεθήκαμε σε πολύ καλή ημέρα, δεν δείξαμε καμία αδυναμία και δεν επιτρέψαμε σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού να διεκδικήσει κάτι ο Φίλιππος Βέροιας. μία καλή ομάδα, από την οποία όμως έχουμε διαφορά δυναμικότητας και στόχων».

Ο προπονητής του Φίλιππου, Σωκράτης Τζιουμάκας σημείωσε:

«Σήμερα δεν μας πήγε τίποτα καλά, δεν καταφέραμε να δείξουμε κάτι σε κανένα στοιχείο του παιχνιδιού μας. Ο ολυμπιακός ήταν πολύ καλός και δεν μας άφησε κανένα περιθώριο να βγάλουμε τη μαχητικότητά μας στο τερέν».

Ενώ ο αρχηγός της ομάδας της Βέροιας, Κώστας Προύσαλης πρόσθεσε:

«Ξέραμε από την αρχή του μτς  ότι ο Ολυμπιακός ήταν το φαβορί για τη νίκη… Ο αντίπαλός μας πίεσε στο «αδύνατο» σημείο μας , την υποδοχή και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε.  Με τα κεφάλια κάτω και συγκέντρωση στη δουλειά, κοιτάμε πλέον το επόμενο ματς».

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσοι, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 2 άσοι, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 10 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-11, 25-20) σε 62΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8π. (6/9επ., 2 άσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 10 (7/16επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι, 43%υπ., 43%αρ.), Εγκλεσκάλνς 9 (8/13επ., 1 άσος), Βουλκίδης 12 (5/7επ., 3 μπλοκ, 4 άσοι), Όκολιτς 10 (7/7επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι) / Ζήσης (λ. - 89%υπ. 56%αρ.), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Τζιάβρας (λ), Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραμίδης Δημ. 1 (1/1 επ.)

Α.Π.Σ.ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Προύσαλης, Τζιουμάκας Στέλιος 3 (3/15επ., 26%υπ., 11%αρ.), Γάτσης 6 (2/3επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Τζιουμάκας Γιώργος 12 (10/23επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 6 (6/14επ., 25%υπ., 12%αρ.) / Μπουράκης (λ.  31%υπ., 31%αρ.), Μπουτόπουλος λ. (50%υπ., 50%αρ.), Μπότσης, Γραμμενούδης, Μιχελάκης.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Κατερλή, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Στην COSMOTE TV έως το 2027 τα UEFA Champions League, UEFA Europa League και UEFA Conference League
Euroleague: Top-10 με «πράσινο» και «ερυθρόλευκο» φόντο
Με αυτούς τους ΗΓΕΤΕΣ δε φοβάται τίποτα και κανέναν!
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Ολυμπιακός - Άστον Βίλα και τα ημιτελικά του Europa League