League Cup: «Διέλυσε» τον Ηρακλή με 3-0 σετ ο ΠΑΟΚ, θέλει νίκη αύριο με τον Φίλιππο Βέροιας (photos)

Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ που μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015, θέλει αύριο Κυριακή στις 8μ.μ., νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας για να κατακτήσει την κορυφή του Α’ ομίλου στο League Cup «Νίκος Σαμαράς» και να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Με «διψήφιο» τον Βέλγο «μπόμπερ», Βαν ντε Ντρις με 14 πόντους, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του τη φετινή σεζόν και μάλιστα με εμφατική νίκη στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης χωρίς να χάσει σετ από τον Ηρακλή.

Την Κυριακή (18/10) στις 20:00, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα ομάδα του Φίλιππου Βέροιας, στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι του Α’ Ομίλου που θα κρίνει την πρωτιά, με τις δύο ομάδες να έχουν αμφότερες από μία «καθαρή» νίκη.

Η αναμέτρηση του ΔΑΚ Δ. Βικέλας θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω live streaming από το επίσημο κανάλι της Volleyleague στο Youtube και την ιστοσελίδα www.volleyleague.gr

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Κώστας Δεληκώστας δήλωσε:

«Ήμασταν καλοί στο μπλοκ-άμυνα , χάσαμε στα πρώτα 2 σετ αρκετές κόντρα επιθέσεις σε πόντους από σερβίς (Breakpoint) και σε αυτό θα πρέπει να βελτιωθούμε, ενόψει του αυριανού ματς με τον Φίλιππο Βέροιας, μια ομάδα πιο προετοιμασμένη από τον σημερινό μας αντίπαλο».

Από τα πλευρά του ο νέος προπονητής του «Γηραιού», Χρήστος Πάτρας, παρά την δεύτερη συνεχόμενη ήττα που αφήνει την ομάδα εκτός της επόμενη φάση της διοργάνωσης, τόνισε: «Για μας αυτό του τουρνουά είναι κάποιοι αγώνες προπονητικού χαρακτήρα. Έμεινα ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, είδαμε τα κενά που υπάρχουν, κυρίως σε θέματα φυσικής κατάστασης, αφού ο ΠΑΟΚ ξέφευγε μετά τους 18 πόντους, αλλά έμεινα ευχαριστημένος και από τον Πέντσεφ, που από μέρα σε μέρα κι αυτός βελτιώνεται».

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσους, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-18)

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Ντεσποτόφσκι 2 (2 μπλοκ.), Άγκάνιτς 7 (5/9 επ.,  2 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (8/18 επ., 1 άσο,  76% υπ. – 53% άριστες), Σωτηρίου 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 31% άριστες), Βαν ντε Ντρις 14 (11/28 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης  2 (1 άσο., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. – 46% άριστες), Παπαλεξίου 2  (1/3 επ. 1  μπλοκ), Μπούτος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Χρήστος Πάτρας): Πέντσεφ 4 (2/ 5επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βάργκας 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης  (9/ 25επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 25% άριστες), Κάιο 3 (3/6 επ.,  ), Κανέλλος 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Γκιόν 9 (9/25 επ.,  67 % υπ. – 33 % άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ. – 46% άριστες), Στεφανίδης Χρ. 2 (2/8επ.), Χατζηπαραδείσης  Πητακούδης, Στεφανίδης Αγγ.

Διαιτητές: Χ. Παπαδογούλας – Ε. Δανιηλίδου, Γραμματεία: Μ.Ψαρρά, Παρατηρητής: Μ. Θέμελης

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση