League Cup: «Ίδρωσε» αλλά νίκησε ο Φοίνικας μετά από 3ωρη «μάχη», αύριο με Παναθηναϊκό η 1η θέση

Έπειτα από τρεις ώρες ο Φοίνικας ΟΝΕΧ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ επί του Μίλωνα στον δεύτερο αγώνα του Β’ ομίλου του League Cup «Νίκος Σαμαράς», που έγινε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Αύριο, Κυριακή 18/10 στις 7:30μ.μ. κρίνεται η πρώτη θέση του ομίλου, που οδηγεί απευθείας στα ημιτελικά με την αναμέτρηση ΑΟ Φοίνικας Σύρου-Παναθηναϊκός ΑΟ (Live streaming volleyleague.gr).

Σε ότι αφορά την τρίωρη «μάχη» το… Πειρατικό, που είχε στη διάθεσή του τον Ιβάν Ράιτς, βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, αλλά βρήκε τις λύσεις με κορυφαίους τους Ζίγκα Στερν με 30 πόντους (1 μπλοκ, 7 άσοι) και Θανάση Πρωτοψάλτη με 20 (3 άσοι, 2 μπλοκ) κατάφερε όχι μόνο να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ αλλά να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.

Για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα, που με εξαιρετικές αλλαγές πήρε να «πάρει» το παιχνίδι, ξεχώρισε ο Τέιλορ Χαντ που τελείωσε το ματς με 30 πόντους (1 μπλοκ, 2 άσοι).

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου, Γιάννης Ορφανός σχολίασε:

«Βάλαμε το Μίλωνα στον αγώνα σε ένα "δικό μας" σετ. Η απώλεια του 2ου σετ μας προκάλεσε εκνευρισμό και αργήσαμε να επανέλθουμε. Είναι κι αυτό μέρος του μαθήματος. Δείξαμε χαρακτήρα και έστω στο τάι μπρέικ πήραμε τη νίκη. Εμείς οι ίδιοι δυσκολέψαμε τον εαυτό μας. Και βέβαια θέλουμε την πρόκριση στα ημιτελικά και θα την διεκδικήσουμε απέναντι στον Παναθηναϊκό».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Μίλωνα, Σάκης Ψάρρας τόνισε:

«Παρά την ήττα είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Όλα τα παιδιά του ρόστερ έπαιξαν για την ομάδα και όποιος έπαιξε και όποιο ρόλο είχε είχαν άψογη συνεργασία. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και συνεχίζουμε με στόχο το πρωτάθλημα».

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 10 άσοι, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσοι, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 29-31, 19-25, 25-23, 15-12) σε 148΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπάουν 13π. (7/19επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/32επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 20 (15/43επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Μουρίλο 1 (1 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 30 (22/49επ., 1 μπλοκ, 7 άσοι) / Γκαράς (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Ηλίας 1 (1/1επ.), Λινάρδος, Μήλης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/6επ., 67%υπ., 47%αρ.), Μαζιάρζ 11 (4/11επ., 7 μπλοκ), Χαντ Τέιλορ 30 (27/49επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Δρογκάρης, Ανδρεάδης10 (6/15επ., 4 μπλοκ) Βελίτσκοβιτς 5 (4/10επ., 1 άσος) / Δαρίδης (λ. - 64%υπ., 24%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (8/23επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 44%αρ.), Κάβουρας, Κανελλόπουλος Λάππας 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%αρ.).

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

Χάντμπολ: Προβάδισμα πρόκρισης για την Εθνική Ελλάδας
Euroleague: Break στην έδρα της Μονακό και αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR η Φενέρμπαχτσε
Conference League: Πρώτη φιναλίστ η Φιορεντίνα, απέκλεισε την Μπριζ
Άστον Βίλα: "Θέλετε να ποντάρετε εναντίον μας;"