Volley League Γυναικών: Νίκη-θρίλερ για Ολυμπιακό στη Βούλα

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε 3-2 σετ της Θέτιδας στη Βούλα.

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στη Βούλα, ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Θέτιδα, που διήρκησε σχεδόν τρεις ώρες. Τη νίκη πήραν οι «ερυθρόλευκες» με 3-2 σετ, στο ντεμπούτο του Σπύρου Σαραντίτη στον πάγκο τους.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-12, η Θέτιδα μείωσε δύο φορές στους δύο πόντους (17-15, 22-20), όμως δύο λάθη από Κωνσταντινίδου και Δραγουμάνου έκαναν το 25-20 και το 1-0 των φιλοξενούμενων. Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 28-28. Σε εκείνο το σημείο ένα μονό μπλοκ της Παπαγεωργίου στη Γιώτα και μία επίθεση της Κωνσταντίνου έφεραν την ισοφάριση σε 1-1 σετ (30-28). Στο τρίτο σετ το 13-10 της Θέτιδας έγινε 18-15 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ και με την Χίπε να τελειώνει τις επιθέσεις έγινε το 25-20.

Μεγάλη ένταση επικράτησε στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ της Χριστοδούλου προηγήθηκε με 23-20 και σε εκείνο το σημείο η Αργυρίου πήγε στη γραμμή του σερβίς. Κατά την διάρκεια που η ερυθρόλευκη κεντρική σέρβιρε, ακούστηκε το καμπανάκι από τον πίνακα του γηπέδου και παρά τον άσσο που πήρε, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε επανάληψη, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ξεσπάσει σε διαμαρτυρίες. Η Θέτιδα εκμεταλλεύτηκε τη διακοπή που προκλήθηκε και με σερί 5-0 διαμόρφωσε το 25-23 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με την αποβολή του τιμ μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκου Κατσιούρα, μετά από διαμαρτυρίες προς τους δύο διαιτητές του αγώνα. Το αρχικό 2-0 της Θέτιδας έγινε 5-2 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κοίταξε ξανά πίσω και έφθασε στο τελικό 15-10 για το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 20-25, 25-23, 10-15)

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Κωνσταντίνου 31 (30/64 επ., 1 άσσος, 55% υπ.- 40% άριστες), Γεωργιάδου 1 (1/3 επ.), Σιρίνινα 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.), Δραγουμάνου 9 (7/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.-23% άριστες), Κωνσταντινίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χάταλα 9 (6/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 68% υπ.-50% άριστες), Καράμπαλη (λ), Μεθενίτη, Αποστολάκη, Λάβδα, Παπαγεωργίου 9 (2/6 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 12 (6/11 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χουντ 16 (12/35 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 60% υπ.-44% άριστες), Κλάριτς 19 (13/38 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ.-23% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 29 (27/56 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ.-31% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς (λ,), Ζιώγα, Ξανθοπούλου, Αργυρίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ