Τσιτσιπάς - Τζόκοβιτς 2-3: Δεν πειράζει Στέφανε, θα γράψεις ιστορία! (videos)

Ο μυθικός Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, καθώς μετά από μια τρομερή μάχη και επιστροφή από το 0-2 σε 2-2, ηττήθηκε στο 5ο σετ έχοντας φανερό πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε μυθίκη εμφάνιση απέναντι στο Νο1 του κόσμου, Νόβακ Τζόκοβιτς, γύρισε από το 0-2, ισοφάρισε σε 2-2 και θα είχε πιθανότατα φτάσει στον ΑΘΛΟ της νίκης και της πρόκρισης στον τελικό, αν δεν τραυματιζόταν στο αριστερό του πόδι. Ωστόσο, ηττήθηκε εύκολα στο 5ο σετ μετά από σχεδόν 4 ώρες (3 και 54 λεπτά) καθώς δεν μπορούσε καν να τρέξει.

Στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον «βασιλιά» του χώματος, Ράφα Ναδάλ, ο οποίος θα διεκδικήσει το 13ο τρόπαιο στο γαλλικό Open.

Η εικόνα των δύο πρώτων σετ διαμορφώθηκε από το πρώτο γκέιμ, όταν και ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε 0-40 στο σερβίς του Τζόκοβιτς, αλλά το έχασε και φάνηκε να… χάνει το μυαλό του. Ο Σέρβος προηγήθηκε με 3-0 γκέιμς και τελικά πήρε το σετ εύκολα με 6-3.

Ανάλογη εικόνα είχε και το δεύτερο σετ, με τον Τσιτσιπά να κάνει πολλά αβίαστα λάθη. Φαινόταν όμως ότι αν συγκεντρωνόταν και βελτιωνόταν σε αυτόν τον τομέα, θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα από το παιχνίδι. Έχασε το σετ εύκολα πάλι με 6-2, αλλά επέστρεψε!

Στο τρίτο σετ, μετά από ένα διάλειμμα στα αποδυτήρια, βγήκε άλλος άνθρωπος και με απόλυτη συγκέντρωση και εκπληκτικό τένις, παρότι βρέθηκε να χάνει και τον Τζόκοβιτς να έχει ματς πόιντ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει το σερ με 7-5.

Στο 4ο σετ ήταν ακόμα καλύτερος και το πήρε με 6-4, ωστόσο προς το τέλος του έβγαλε έναν τραυματισμό στο αριστερό πόδι.

Αυτή η εξέλιξη ήταν καθοριστική για την έκβαση της αναμέτρησης, καθώς στο 5ο σετ, το πρόβλημα έγινε πιο έντονο και ο Τζόκοβιτς πήρε εύκολα το σετ με 6-1 και την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ!