Βόλεϊ: Φιλικό «διπλό» για τον Ολυμπιακό στη Νάξο

Με το… δεξί, παρά την απουσία της Στέλλας Χριστοδούλου, ξεκίνησε την παρουσία του στο τουρνουά «Γιάννης Συμεώνογλου» στη Νάξο ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 3-0 σετ του Πανναξιακού.

Εκμεταλλευόμενος το υλικό του ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Σπύρος Σαραντίτης στο χθεσινό πρώτο φιλικό του τουρνουά κόντρα στις γηπεδούχες, χρησιμοποίησε τις έμπειρες Χίπε, η οποία τελείωσε το ματς με 18 πόντους, Γιώτα, Σκοτ και Κονόμη συνδυάζοντάς τες με τις νέες Κλάριτς, Κελεσίδη, Ξανθοπούλου και Αργυρίου, κάνοντας αρκετές δοκιμές σε σχήματα και τακτικές, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Volley League 2020-21.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πανναξιακός του Αποστόλη Οικονόμου, παρουσιάστηκε ανέτοιμος, εξαιτίας της έλλειψης των φιλικών, και κατάφερε να κοντράρει τον Πρωταθλητή, Ολυμπιακό μόνο στο τρίτο σετ, αλλά στο τέλος φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, με την ομάδα του Πειραιά να το κατακτά, φτάνοντας στη νίκη με3-0 σετ σε μία ώρα και 13 λεπτά.

Τα σετ: 13-25, 13-25, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σκοτ 7 (5/10 επ., 2 άσοι, 67%υπ.), Κλάριτς 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 55%υπ.), Χίπε 18 (15/25 επ., 3 άσοι), Ξανθοπούλου 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Αργυρίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη –λ(86%υπ.-43%αρ.)/ Κελεσίδη 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 1 (1 άσος, 29%υπ.), Συριστατίδη

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Απόστολος Οικονόμου): Μανάι 6 (5/15 επ., 1 άσος, 12%υπ.), Κωνσταντέλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κογεράκη 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 6 (4/30 επ., 2 άσοι), Ντιμίτροβα 11 (6/23 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 46%υπ.), Βεσελίνοβιτς, Ρόγκα –λ (58%υπ.-31%αρ)/ Μπούκουρα, Παπαστεργίου 2 (1/1 επ., 1 άσος)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Σάββατο 26/9 : Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Θήρας (ΔΑΚ Νάξου – 19:00)

Κυριακή27/9 : Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΟ Θήρας (ΔΑΚ Νάξου – 19:00)

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανναξιακού ΑΟΝ στην πρεμιέρα του τουρνουά πετοσφαίρισης “Γιάννης Συμεώνογλου” στη Νάξο.

Δημοσιεύτηκε από Pannaxiakos AON Volleyball στις Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2020

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα
Παναθηναϊκός: «Έκλεισε» το… σπίτι της Μακάμπι στο Βελιγράδι και τώρα έχει ΟΑΚΑ