Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου: Πρώτη μέρα με σημαντικές επιδόσεις στην Πάτρα (videos+photos)

Σημαντικές επιδόσεις από αθλητές και αθλήτριες στην πρώτη ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Στίβου στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο.

Στην Πάτρα διεξάγεται φέτος το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου, Ανδρών και Γυναικών, με τους αθλητές όλων των συλλόγων να συμμετέχουν και να φτάνουν σε εξαιρετικές επιδόσεις.

Στην κούρσα των 100 μέτρων των ανδρών νικητής ήταν ο Γιάννης Νυφαντόπουλος με χρόνο 10.52.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κώστας Ζήκος των Τρικάλων είχε ένα γλίστρημα στην εκκίνηση, το οποίο τον έβγαλε άκυρο και τον άφησε εκτός κούρσας.

Εν τω μεταξύ, όπως και η Κατερίνα Στεφανίδη, έτσι και η Νικόλ Κυριακόπουλου δεν συμμετέχει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όμως βρέθηκε στην Πάτρα και εξήγησε τους λόγους που παραμένει εκτός.

Από εκεί και πέρα, στα 100 μέτρα των Γυναικών νικήτριες ήταν οι Σαμάνη και Σπανουδάκη.

Η Σπανουδάκη, μάλιστα, εξήγησε πως το 100άρι δεν είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό της αγώνισμα, παρόλα αυτά έδωσε τη μάχη της στην κούρσα με καλά αποτελέσματα.

Απόλυτος κυρίαρχος στα 110μ. με εμπόδια παραμένει ο Κώστας Δουβαλίδης, που για 13η συνεχόμενη χρονιά πήρε το χρυσό μετάλλιο και στις δηλώσεις του έκανε λόγο για την έλλειψη προπονήσεων το τελευταίο διάστημα.

Στα 400 μέτρα των γυναικών έγινε φανταστική κούρσα, με την Κορίνα Πολίτη να τερματίζει πρώτη με χρόνο 53,84.

Η αθλήτρια του Χαϊδαρίου μίλησε για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε και ήταν εμφανώς συγκινημένη με την επιτυχία της.

Με τις Στεφανίδη και Κυριακοπούλου να είναι εκτός, η Έλεν-Κλαούντια Πόλακ ήταν η νικήτρια, περνώντας πάνω από τα 4,50μ.

Η αθλήτρια των Μεγάρων υποστήριξε πως στη διάρκεια της χρονιάς είχε σκεφτεί ακόμα και να σταματήσει την ενεργό δράση, παρόλα αυτά «κατέβηκε» στο πρωτάθλημα και πήρε την πρώτη θέση.

Δείτε ΕΔΩ όλα τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου 8 Αυγούστου

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ