Ο Ολυμπιακός στα τελικά της Volley League με 2-1 νίκες επί του Φοίνικα (video+photos)

Ο πλήρης, Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του… ταλαιπωρημένου, Φοίνικα Σύρου στον γ’ ημιτελικό των play off της Volley League 2019-20, παίρνοντας έτσι το «εισιτήριο» για τα τελικά του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι»,που σοβαρεύτηκαν μετά το πρώτο χαμένο ματς της σειράς, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους στα δύο επόμενα παίρνοντας δύο συνεχόμενες νίκες με 3-0 σετ. Έχοντας τους Φίνγκερ, Χουσάι και Κουμεντάκη με διψήφιο αριθμό πόντων, οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, πήραν και σήμερα Σάββατο 4/7 εύκολα τη νίκη στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Φοίνικα ΟΝΕΧ, που αγωνίστηκε και σήμερα χωρίς τον Φίλιπ Στοΐλοβιτς, ο οποίος αν και είναι αρνητικός στον κορονοϊό έχει παραμείνει στη Σύρο.

Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στις νίκες και έγινε ο πρώτος φιναλίστ του πρωταθλήματος της Volley League και περιμένει να μάθει αύριο, Κυριακή 5/7 (7μ.μ.ERTSports) τον αντίπαλό του μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού.

Οι τελικοί θα γίνουν 9, 12 και 15 Ιουλίου (εκκρεμεί η οριστική απόφαση ΕΣΑΠ - ΕΡΤ). Και ο Ολυμπιακός έχει πλεονέκτημα έδρας, όποιος και αν είναι ο αντίπαλός του, Παναθηναϊκός ή ΠΑΟΚ, με τον τίτλο του πρωταθλητή να κρίνεται επίσης στις 2 νίκες.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν καλό σερβίς, Πετρέας (3 άσοι) Χουσάι (2άσοι) και αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τους συριανούς να μην έχουν πολλές επιθετικές λύσεις, με εξαίρεση τους Στερν και Μήλη, έγινε εύκολα το 25-21.

Το δεύτερο σετ ήταν… μονόπρακτο για τον Ολυμπιακό, που πήρε από νωρίς προβάδισμα, που δεν μπόρεσε το «Πειρατικό» να καλύψει, με το 2-0 στα σετ να γίνεται εύκολα με σκορ 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας, αν και οι απουσίες έκαναν «προβλέψιμο» το παιχνίδι του, προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, στο 23-21, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε πράξη και το σετ αλλά και το ματς τελείωσε δια χειρός Φίνγκερ με 25-22 και 3-0 σετ.

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο. Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 1 άσο, 33 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-14, 25-22) σε 90΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (16/23 επ.), Πετρέας 9 (3/3 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Χουσάι 12 (10/18 επ., 2 άσοι, 43% υπ. - 22% άριστες), Βουλκίδης 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ, 1 άσος), Τερβαπόρτι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (10/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 54% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 60% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής, Ριζόπουλος, Γκέργκι.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 5 (5/20 επ., 40% υπ. - 28% άριστες), Χριστόφας 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Στερν 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 44% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (2 μπλοκ, 1 άσος), Μήλης 9 (9/17) / Καρασαββίδης (λ, 44% υπ. - 33% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 1 (1/1 επ.).

Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο