Επιστροφή στην… κανονικότητα για τον Παναθηναϊκό, και 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ (photos+stats)

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε σοβαρός -σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα- και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του ΠΑΟΚ στον β’ ημιτελικό των play off της Volley League στο κλειστό του ΟΑΚΑ, και την Κυριακή στις 7μ.μ. τσεκάρει το… εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το… καθήκον του έκανε το «τριφύλλι» σήμερα Παρασκευή 3/7, και πήρε «καθαρή» νίκη επί του «μαχητικού» αλλά αποδεκατισμένου ΠΑΟΚ, στον β’ ημιτελικό των play off της Volley League, και έτσι η σειρά κρίνεται την Κυριακή στις 7μ.μ. στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε τους Γιάκομπσεν, Πανταλέων, Ράπτη, Ανδρεόπουλο Χ., Τσάτσιτς, Ρανγκέλ και λίμπερο τον Ζήση.

Ο Κώστας Δεληκώστας ξεκίνησε τους Φιλίποφ, Σωτηρίου, Γάτση, Μπούτο, Εφραιμίδη, Χαραλαμπίδη και λίμπερο τον Στεφάνου.

Στο α’ σετ οι δύο ομάδες ήταν στον πόντο, το 9-8 έκανε ο Πανταλέων, ο Μπούτος με άσο για τον ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20, και ο Ράπτης με μπλοκ έκανε το 22-22. Οι Θεσσαλονικείς είχαν τρία σετ μπολ, όμως με «καθαρό» μυαλό ο Παναθηναϊκός τα αποσόβησε, με τον Πανταλέοντα να κάνει το 25-25, με φιλέ από τον Σωτηρίου έγινε το 27-27. Με άσο ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έδωσε το σετ μπολ στην ομάδα του, που με μπλοκ τελείωσε το σετ με 29-27.

Ο αθλητής του ΠΑΟΚ, Σωτήρης Σωτηρίου δε ξεκίνησε στο β’ σετ, λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό, και μάλιστα διακομίστηκε στη διάρκεια του αγώνα στο νοσοκομείο, με τον Κώστα Δεληκώστα να αναγκάζεται να αγωνίζεται από εκεί και πέρα με τρία λίμπερο (Στεφάνου, Κωνσταντινίδης και Εφραιμίδης)!

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε 6-1 με μπλοκ του Ρανγκέλ και 9-3 με πέρασμα Γιάκομπσεν. Ο Αλέξανδρος Ράπτης -που ήταν και σε αυτό το ματς εξαιρετικός ως διαγώνιος- έκανε το 12-5. Το 18-10 ο Αρμενάκης έστειλε την μπάλα άουτ, ο Ράπτης έκανε το 24-16 με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 25-17 και το 2-0 στα σετ.

Στο γ’ σετ ο Παναθηναϊκός -δεν έκανε το λάθος του πρώτου αγώνα να χαλαρώσει- και από την αρχή πήρε το προβάδισμα με 7-3 δια χειρός του Ρανγκέλ. Ο Ράπτης με συνεχόμενους πόντους έκανε το 13-8 και ο Βραζιλιάνος κεντρικός του «τριφυλλιού» το 19-13 και το 21-15. Το 24-17 έκανε ο Πανταλέων για τον Παναθηναϊκό με το 25-18 να διαμορφώνει ο Κωνσταντινίδης με λάθος σερβίς.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 1 άσο, 42 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσους, 35 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 29-27, 25-17, 25-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 31% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/14 επ., 4 μπλοκ, 80% υπ. - 60% άριστες), Πανταλέων 12 (9/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ράπτης 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 35% άριστες), Πελεκούδας, Μούχλιας.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Γάτσης 2 (2/8 επ.), Σωτηρίου 4 (4/9 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Μπούτος 12 (10/26 επ., 2 άσοι), Εφραιμίδης 9 (8/19 επ., 1 άσο, 67% υπ. - 38% άριστες) / Στεφάνου (λ, 69% υπ. - 62% άριστες), Κωνσταντινίδης 5 (4/11 επ., 1 άσο, 60% υπ.-33% άριστες), Τερζής 1 (1 άσο), Αρμενάκης 3 (3/8 επ.), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσος).