Παναθηναϊκός-Κρόνος Αγίου Δημητρίου 64-51: Εύκολη επικράτηση για τις «πράσινες»! (photos)

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου επικρατώντας εύκολα με 64-51.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε του Κρόνου στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «Αμαζόνες», με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα, πέτυχαν την 14η νίκη τους σε 18 αναμετρήσεις ανεβαίνοντας, έτσι, στη 2η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας την Ελευθερία Μοσχάτου, η οποία ηττήθηκε χθες εντός έδρας από τον Ολυμπιακό (58-80).

Πρέπει, φυσικά, να σημειωθεί ότι οι «πράσινες» με αυτή τη νίκη εξασφάλισαν και τη συμμετοχή τους στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος καθώς έχουν 5 νίκες περισσότερες από το 5ο Σπόρτινγκ με 4 αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας.

Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης δε ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις «πράσινες». Ο Κρόνος εκμεταλλεύτηκε το κακό μπάσκετ που έπαιξαν οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη και σε συνδυασμό με μία στοιχειώδη ευστοχία που είχε τα πρώτα 10′ ολοκληρώθηκαν με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 8-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «Αμαζόνες» εμφανίστηκαν μεταμορφωμένες στο παρκέ του «Παύλος Γιαννακόπουλος» και άλλαξαν, άρδην, την εικόνα της αναμέτρησης. Με πολύ καλή άμυνα και συνέπεια στην επίθεση ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 24-6 και λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο βρέθηκε στο +10 (32-22).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε για τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με το πόδι στο γκάζι! Οι «Αμαζόνες» έσφιξαν, ακόμα περισσότερο, τα λουριά στην άμυνα και σε συνδυασμό με τη μεστή εμφάνιση της ομάδας επιθετικά το σκορ έφτασε στο 56-34 περίπου 2′ πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (17-8 επιμέρους).

Η τέταρτη περίοδος ήταν, επί της ουσίας, τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά που είχε αποκτήσει από τα 2 προηγούμενα δεκάλεπτα και έτσι, με επιμέρους σκορ (8-10) στην τελευταία περίοδο έφτασε στην 14η νίκη του για φέτος επικρατώντας με του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 64-51.

Επόμενος αντίπαλος για τις «πράσινες» είναι, εκτός έδρας, ο ΚΑΟ Μελισσίων την ερχόμενη Κυριακή στις 14:00 το μεσημέρι.

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι