Αγνόησαν διατάξεις της προκήρυξης οι διαιτητές στο Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός!

Του… κεφαλιού τους έκαναν οι διαιτητές στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός με αποτέλεσμα το εξόφθαλμο λάθος στο φινάλε του αγώνα που έδωσε τη νίκη στις «ερυθρόλευκες».

Το μεγάλο ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάς στο βόλεϊ γυναικών, κρίθηκε στο τάι-μπρέικ. Οι δυο ομάδες έδωσαν μια σκληρή μάχη, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ πως μπορεί να ολοκληρώσει μια σπουδαία ανατροπή, αλλά αυτή έμεινε στη μέση τελικά από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει στο 15-13 και στη νίκη. Το μεγάλο θέμα, όμως, είναι το τι ακριβώς συνέβη στο 14-13 και στην επίθεση του Παναθηναϊκού με την Οικονομίδου, όπου οι διαιτητές έδειξαν άουτ ενώ η μπάλα φαίνεται να είναι μέσα καθαρά.

Από τον Παναθηναϊκό, όπως ήταν το λογικό, ζητήθηκε video check αφού υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Στον έλεγχο που έκανε ο δεύτερος διαιτητής, Κουτσούλας, δεν μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα. Αυτό είναι κάτι που παραδέχθηκε κι η ίδια η ομοσπονδία στο κείμενο που έχει αναρτήσει στην ιστοσελίδα της για το ντέρμπι...Από τη στιγμή, λοιπόν, που δεν έβγαλε αποτέλεσμα το video check σύμφωνα με τη συμπληρωματική προκήρυξη της ίδιας της ομοσπονδίας για τη χρήση του, θα έπρεπε να μην καταλογιστεί ο πόντος, να υπάρξει επανάληψη και να συνεχιστεί το παιχνίδι από το 14-13. Αυτό δεν συνέβη, όπως δεν έλαβε χώρα ούτε και η δεύτερη εναλλακτική που δίνει η προκήρυξη στους διαιτητές.

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος