Challenge Cup: Με αέρα 2 γκολ στη Νορβηγία η ΑΕΚ (video)

Προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς κόντρα στη Ντράμεν πήρε η ΑΕΚ.

Στη ρεβάνς της επόμενης Κυριακής (16/2), στη Νορβηγία, θα λύσουν τις διαφορές τους ΑΕΚ και Ντράμεν, στη φάση των «16» του Challenge Cup ανδρών στο χάντμπολ. Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, που έγινε σήμερα (8/2) στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ, η Ένωση επικράτησε με 33-31, σκορ που της δίνει μεν ένα μικρό προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν την εξασφαλίζει ενόψει του δεύτερου αγώνα.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε υψηλό ρυθμό. Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν 18-17 στο ημίχρονο και 24-23 στο 39΄, αλλά στη συνέχεια ο «Δικέφαλος» με ένα σερί 4-0 και τον τερματοφύλακα Κοσάνοβιτς να ανεβάζει την απόδοσή του, πέρασε μπροστά 27-24. Η Ντράμεν ισοφάρισε 30-30, τρία λεπτά πριν τη λήξη, αλλά τα γκολ των Μυλωνά και Μπουνέτα έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Μυλωνάς με φάουλ σε «νεκρό» χρόνο.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Δομπρής 1, Μωραϊτης, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 8, Πλάθα 2, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα 8, Γιόσμου, Κριτσιοτόιου, Κεδέρης

ΝΤΡΑΜΕΝ (Κρίστιαν Κιέλινγκ): Άαλμπεργκ 7, Λάρχολμ 5, Χίκερουντ 1, Χάιερεν, Μπόιλεσεν 3, Πέντερσεν 3, Βαγκ 1, Χόργκεν 5, Μπεχ, Ολαφσον 2, Θόρσμπιε 1, Λιλέλιεν 1, Χάνσεν 2

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες