Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-1: Ύψωσε… μπλοκ για την κορυφή (videos+photos)

Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι στο «Μελίνα Μερκούρη», ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει 3-1 τον ΠΑΟΚ και να επιστρέψει στην κορυφή της Volleyleague.

Την επιστροφή στην κορυφή ήθελε ο Ολυμπιακός που υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, προηγήθηκαν εύκολα 1-0 σετ κατακτώντας το με 25-20 και δείχνοντας πως είχαν μπει αποφασισμένοι να μην αφήσουν περιθώρια στους «φιλοξενούμενους».

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο «δικέφαλος του Βορρά» βελτίωσε την υποδοχή του, συνεπώς και τις επιθετικές του επιλογές, φτάνοντας εύκολα στο 25-19 και το 1-1 στου Ρέντη.

Το τρίτο σετ ήταν ένας… μονόλογος για τον Ολυμπιακό, που «σφυροκόπησε» τον ΠΑΟΚ και με εντυπωσιακό μπλοκ έφτασε πολύ άνετα στο 2-1 κατακτώντας το σετ 25-14.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ρυθμό και είχαν πάρει προβάδισμα από νωρίς στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει, όμως, οι Πειραιώτες παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο κατάφεραν να μπουν ξανά στη διεκδίκησή του. Ο Ολυμπιακός έκανε δυναμικό come back και κέρδισε εντυπωσιακούς πόντους, με το 30-28 να έρχεται με ένα τρομερό μπλοκ του Χουσάι που ξέσπασε σε πανηγυρισμούς μαζί με τους συμπαίκτες του για τη μεγάλη νίκη και την επιστροφή στην κορυφή.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!