«Ασημένια» η Καραχάλιου στο Παγκόσμιο του Μαϊάμι

Ιδανικά ξεκίνησε το 2020 για την Βασιλεία Καραχάλιου και την ελληνική ιστιοπλοΐα.

Στο παγκόσμιο κύπελλο του Μαϊάμι που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία Λέιζερ Ράντιαλ. Μαζί με τον medal race έγιναν 8 ιστιοδρομίες και στις μισές η Καραχάλιου τερμάτισε 1η. Πραγματοποίησε έναν μεγάλο αγώνα και συγκέντρωσε 30 βαθμούς. Έτσι, σε σύνολο 19 σκαφών κατέλαβε την δεύτερη θέση. Πρώτη ήταν η Αμερικανίδα Ε. Ρέινεκ με 24 βαθμούς.

Εξαιρετική ήταν και η Αθανασία Φακίδη, η οποία κατέλαβε την 5η θέση με 40 βαθμούς.

Στα 470 γυναικών οι Μαρία Μπόζη – Ραφαηλίνα Κλωναρίδου πήγαν πολύ καλά και σε σύνολο 16 σκαφών πήραν την 5η θέση με 41 βαθμούς. Έγιναν 8 κούρσες.

Στα 470 ανδρών έγιναν επίσης 8 ιστιοδρομίες και οι Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής κατέλαβαν την 6η θέση με 53 βαθμούς μεταξύ 30 σκαφών. Οι Βασίλειος Παπουτσόγλου – Ιωάννης Ορφανός τερμάτισαν στην 21η θέση με 97 βαθμούς.

Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4