Κολύμβηση: Χάλκινο μετάλλιο ο Ασπουγαλής στα 50μ. πρόσθιο

Δεύτερο μετάλλιο πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων του Καζάν.

Λίγη ώρα μετά το θρίαμβο του Απόστολου Παπαστάμου στα 200μ. μικτή, ο Αρκάδιος Ασπουγαλής πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο, κάνοντας χρόνο 28.16 (λίγο πιο αργά από το 28.08 του ημιτελικού), όσο και ο Ολλανδός Κάσπαρ Κορμπεάου, που ανέβηκε μαζί του στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο τελικός είχε μία γεύση... θρίλερ, καθώς ο Ρώσος Βλάντισλαβ Γκερασιμένκο τερμάτισε πρώτος με 27.77, ενώ ο Βρετανός Άρτσι Γκούντμπερν ήταν δεύτερος με 27.89. Ο τελευταίος αρχικά ακυρώθηκε, κάτι που έφερνε τον Ασπουγαλή στη δεύτερη θέση, αλλά στη συνέχεια οι κριτές ανακάλεσαν την απόφασή τους και ο Γκούντμπερν πήρε το ασημένιο μετάλλιο, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει τελικά το χάλκινο μαζί με τον Κορμπεάου.

NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια