Πανελλήνιο Κορασίδων: Με «περίπατο» ο Κρόνος (video)

O Κρόνος Αγίου Δημητρίου επικράτησε τους Σύλλα Αιδηψού με 80-37 στον τρίτο αγώνα της δεύτερης μέρας της Τελικής Φάσης του 30ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Κρόνος ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-0 (7΄16’’). Με τον Σύλλα να μην βρίσκει ρυθμό η ομάδα του Κρόνου ξέφυγε στο σκορ με 23-5 (2΄13΄΄). Ωστόσο στη συνέχεια η τοπική ομάδα με επί μέρους σκορ 9-2 μείωσε σε 25-14. Με την ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, τόσο στα ριμπάουντ όσο και επιθετικά, η διαφορά στο σκορ έφθασε στο 38-16 (4΄20΄΄), ενώ έκλεισε στο 51-19 στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Με επί μέρους σκορ 9-2 ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος διαμορφώνοντας το 60-21 (5΄41΄΄). Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η τελευταία περίοδος με τον Σύλλα να συλλέγει εμπειρίες και τον Κρόνο να σημειώνει τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά με τελικό σκορ 80-37.

Δεκάλεπτα: 25-14, 51-19, 67-30, 80-37

Διαιτητές: Τσιμπούρης, Αγραφιώτης

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 2, Μποσγανά 17(1), Ανδρικοπούλου 8(1), Μπάκου 7(1), Σιγούρου 6, Τσαγκαροπούλου 7(1), Καραγκούνη 6, Ρετσίνα 2, Γρηγοροπούλου 11, Καρκακέλα 2, Χαλκιά, Ζιάκα 12.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη 2, Παπακοσμά 5, Φώτου 2, Λούμη, Μαχαίρα 4, Νίτσογλου 5(1), Κυργιώργη Ι. 2, Τσαβόνι 11, Πατσούρα 6(1), Κυργιώργη Β., Υδραίου, Μαργωμένου.

30ο Πανελλήνιο Κορασίδων: 23/06, 20.00 ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ