Πανελλήνιο Κορασίδων: Νίκες για Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ (videos)

Δείτε όσα συνέβησαν στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στην Αιδηψό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 35-56 των Χανίων κατά τη δεύτερη μέρα των αγώνων της Τελικής Φάσης του 30ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στην Αιδηψό. Η αθηναϊκή ομάδα ήλεγξε από την αρχή το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 5-13 (4΄34΄΄) και με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 10-21. Τα Χανιά βρήκαν επιθετικά λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 20-25 (5΄49΄΄), όμως με την ομάδα της Κρήτης να υστερεί στα ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός δημιούργησε και πάλι διαφορά στο σκορ (23-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα σερί 9-0 του Παναθηναϊκού έφερε το σκορ στο 23-42 (5΄28΄΄), με τα Χανιά να πετυχαίνουν στη συνέχεια μόνο 2 πόντους (25-47). Τα Χανιά επέστρεψαν επιθετικά όμως ήταν αργά, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Κρήτης και έτσι επικράτησε με 35-56.

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 2, Λυβιάκη, Χαιρετάκη 2, Γιακουμάκη, Καραμούστου, Ακρίβου, Παπαδάκη 13(1), Δασκουλίδου 13(1), Κίντριλη, Πέσκου, Χαιρετάκη 5.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 2, Πρίφτη 24, Μπιλθικιώτη, Ζανίκα, Τίγκα, Ταφμίζι 2, Μαυράκη 8(2), Σώτου, Μόσχου, Κεφαλά 3, Κούκη 12(1), Δαυλάκου 5.

Εύκολα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Καβάλας με 67-32 κατά τη δεύτερη ημέρα της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με 13-3 και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να ξεφύγει στο σκορ με 24-7. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε ακόμα και με +20π. (29-9, 6΄11΄΄), πηγαίνοντας τελικά στο ημίχρονο με το σκορ 39-22.

Η διαφορά στο σκορ συνέχισε διευρύνεται καθώς ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλή απόδοση επιθετικά, κάνοντας το 50-22, 5΄08΄΄ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με την τέταρτη περίοδο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε μια εύκολη νίκη με 67-32.

Δεκάλεπτα: 24-7, 39-22, 56-24, 67-32

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φράγκου, Μπουτσούκη 8, Πολυμένη 13(2), Άλλεν 4, Στεργάκη 5, Χατζηδάκη 8(2), Καζαμία 6, Πιτσούλη, Γενναίου 12, Κουματσιώτη 5, Παπαγεωργίου 2, Τζέλου 4.

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Τσινεκίδου, Τουρέτζογλου 5, Παππά-Τζανέτου, Τζίτζιρα, Σπανίδου 3, Μελελούδη, Κελεμένη 16, Αργυρού 2, Κάπα 1, Γιαντζακλίδου 5, Λυκάκη, Τσακιρίδου.

30ο Πανελλήνιο Κορασίδων: 23/06, 18.00 ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ

30ο Πανελλήνιο Κορασίδων: 23/06, 16.00 ΑΣ ΠΑΟΚ – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα