Κολύμβηση: Τέταρτος ο Κοντοβάς στα 400μ. ελεύθερο

Η τέταρτη θέση του Γιάννη Κοντοβά στα 400μ. ελεύθερο, ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς, στα απογευματινά αγωνίσματα της 1ης ημέρας του Μεσογειακού Κυπέλλου κολύμβησης (COMEN Cup), που διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας, με τη συμμετοχή αθλητών της κατηγορίας παίδων (γενν. 2003-04) και αθλητριών της κατηγορίας παγκορασίδων (γενν. 2005-06).

Ο 16χρονος αθλητής της Νίκης Βόλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε σε 4:04.60, βελτιώνοντας κατά δύο δευτερόλεπτα το ατομικό του ρεκόρ, ενώ πάλεψε για το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο πήρε τελικά ο Ρουμάνος Ποποβίτσι με 4:03.65.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των κοριτσιών, η Όλγα Στούρα συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ και κατετάγη 6η με 4:28.55, ενώ η Δανάη Γκογκόση με 4:33.01 ήταν όγδοη. Ο Τάσος Κούγκουλος έμεινε 12ος στα 200μ. ύπτιο με 2:11.78 και λίγη ώρα αργότερα κολύμπησε στα 4Χ100μ. ελεύθερο, όπου μαζί με τους Χρήστο Μουσίκα, Γιάννη Κοντοβά και Κώστα Αποστολάκο πήραν την 7η θέση με 3:38.91.

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα