Roland Garros: Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Ντελιέν και συνεχίζει (photos)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον γ’ γύρο του Roland Garros

Ακάθεκτος συνεχίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Παρίσι και ήδη έχει σημειώσει την καλύτερη παρουσία του στο Roland Garros. Πέρυσι, στην πρώτη εμφάνισή του, έφτασε έως τον Β΄ γύρο και μάλιστα η νίκη που του είχε δώσει την πρόκριση ήταν και η πρώτη της καριέρας του γενικά σε γκραν σλαμ. Φέτος, ήδη βρίσκεται στον Γ΄ γύρο, αφού ο αντίπαλός του, Ούγκο Ντελιέν, μπορεί να προηγήθηκε, αλλά στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς ξεδίπλωσε τις αρετές του και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο 25χρονος Βολιβιανός, νο 86 στον κόσμο, αιφνιδίασε αρχικά τον Έλληνα τενίστα, νο 6 στην παγκόσμια κατάταξη, και αφού του έσπασε μία φορά το σερβίς (3-3), στη συνέχεια πήρε το πρώτο σετ με 6-4. Ωστόσο, στο 4-3 αναγκάστηκε να σταματήσει για λίγο, καθώς του προέκυψε ένα πρόβλημα στον αστράγαλο.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και το τέλειωσε με... συνοπτικές διαδικασίες 6-0, ενώ πήρε και το τρίτο σετ με 6-3. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ντελιέν έδειξε πολύ ανταγωνιστικός, προηγήθηκε 3-1 και 4-3. Ο Τσιτσιπάς το γύρισε σε 5-4 και ο Βολιβιανός γλίτωσε τρία ματς πόιντ παίρνοντας και το γκέιμ (5-5), όμως στο τέλος ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε το σετ και το ματς με 7-5.

Στην επόμενη φάση ο Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του 27χρονου Σέρβου Φίλιπ Κραΐνοβιτς (νο 60) και του 26χρονου Ισπανού Ρομπέρτο Καρμπάγες Μπαένα (νο 76).

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη