Ολυμπιακός: Μεγάλη νίκη στο Ζάγκρεμπ, 14-6 τη Μλάντοστ

Τεράστια εμφάνιση και νίκη 14-6 για τον Ολυμπιακό, επί της Μλάντοστ στην Κροατία, για την 11η αγωνιστική του Champions League στο πόλο των ανδρών.

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο Ζάγκρεμπ 14-6 της Μλάντοστ, για την 11η αγωνιστική του Champions League υδατοσφαίρισης. Με την αποψινή νίκη, οι “ερυθρόλευκοι” παρέμειναν στην προνομιούχο τρίτη θέση του Β΄ ομίλου, τρεις βαθμούς μπροστά από την Τσόλνοκι (νίκησε στην Ουγγαρία 14-6 τη Σπαντάου), ενώ πλησίασε στους δύο βαθμούς τη Βερόνα, η οποία στο ντέρμπι κορυφής ήρθε ισόπαλη 11-11 με την πρωτοπόρο Γιουγκ Ντουμπρόβνικ. Πέντε γκολ πέτυχε ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν επίσης οι Φουντούλης, Γούνας, Ομπράντοβιτς, αλλά και ο Πάβιτς.

Αποφασισμένος να επιβάλλει από το ξεκίνημα την ανωτερότητά του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-1 στα πρώτα έξι λεπτά, με δύο γκολ του Φουντούλη από την περιφέρεια και δύο του Γενηδουνιά, σε παίκτη παραπάνω και με πέναλτι, αμφότερα μετά από ποινές που κέρδισε ο Μουρίκης. Αν και οι Κροάτες βρήκαν προσωρινά μία λύση με τον Μίλος σε κόντρα, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και ξέφυγαν 8-2 στο ημίχρονο, με τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά να... βομβαρδίζει την εστία του Μάρτσελιτς, φτάνοντας τα τέσσερα τέρματα. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Μλάντοστ μείωσε σε 8-4, αλλά δύο γκολ στην κόντρα, από Φουντούλη και Γούνα, αποκατέστησαν την… τάξη και οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν χωρίς κανένα πρόβλημα στο τελικό 14-6.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 0-4, 3-3, 1-3

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ζόραν Μπάιτς): Μάρτσελιτς, Ράντου 1, Μίλος 3, Τσάγκαλι, Τσουκ, Πέτκοβιτς 1, Ανζούλοβιτς, Χέρτσεγκ, Μπάιτς, Μπίλιακα, Μπουλιούμπασιτς 1, Χάρκοφ, Γιούρλινα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 3, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ