«Ασημένιος» ο Στεφανουδάκης στη σφαίρα, 3ος ο Μαλακόπουλος στα 200μ.

Oι Μανώλης Στεφανουδάκης και Στέλιος Μαλακόπουλος, εκπροσώπησαν τον ελληνικό στίβο στο πόντιουμ των νικητών του 9th Sharjah International Open Athletics Meeting 2019 που φιλοξενείται στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα.

Ο δις Παραολυμπιονίκης σε Λονδίνο και Ρίο, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία F54, ενώ ο κάτοχος δύο μεταλλίων από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2018, βρέθηκε στην τρίτη θέση των 200μ. T62. Ακόμη από ελληνικής πλευράς, ο Φίλιππος Παπαδάκης κατετάγη 7ος στη σφαίρα F55.

Ο Στεφανουδάκης είχε καλύτερη βολή στα 7 μέτρα 88 εκατοστά, επίδοση που σημείωσε στην έκτη και τελευταία προσπάθεια, ενώ ο Παπαδάκης έστειλε τη σφαίρα να καρφωθεί στα 5 μέτρα 71 εκατοστά. Όσον αφορά στον Μαλακόπουλο, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. με 24.64.

«Για λίγο δεν ήρθε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. Όμως η κούρσα του ήταν πολύ καλή τεχνικά. Στην στροφή βέβαια είχε αρκετή κόντρα, όμως αμέσως μετά ήταν καλύτερος σε σχέση με χθες», σχολίασε ο προπονητής του Μαλακόπουλου, Δημήτρης Τσιφτσόγλου.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!