Α1 Γυναικών Πόλο: Νικηφόρο ξεκίνημα τα φαβορί

Η Β’ φάση της Α1 Γυναικών στο πόλο ξεκίνησε με τα φαβορί να παίρνουν εύκολες νίκες το Σάββατο.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το νέο έτος ο ΑΝΟ Γλυφάδας, καθώς πήρε την πρώτη νίκη στον όμιλο της Β’ φάσης της Α1 γυναικών, με σκορ 14-9 επί του ΝΟ Ρεθύμνου, για την 2η αγωνιστική. Το σύνολο του Ορέστη Σαλάχα και της Τόνιας Μωραΐτη μπήκε, από την αρχή του αγώνα, δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο (6-3), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 9-5. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με την γηπεδούχο ομάδα να φτάνει στην επικράτηση με 14-9 της Κρητικής ομάδας.

Από την πλευρά του ο Εθνικός Πειραιά δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Νηρέα Χαλανδρίου και πήρε μια άνετη νίκη, με σκορ 13-5. Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη ήταν ανώτερη στον αγώνα από την αρχή με το ημίχρονο να λήγει 8-2. Ο Νηρέας δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός, με το τελικό σκορ να είναι 13-5, υπέρ της γηπεδούχου ομάδας. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Μπενέκου με 4 γκολ.

Νηρέας Χαλανδρίου   14-23   0

* Οι πρώτες δύο ομάδες του ομίλου θα παίξουν στη Γ΄ φάση για τις θέσεις 1-4 και θα εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στα πλέι-οφ. Οι άλλες δύο θα παίξουν στις θέσεις 5-8 και θα προσπαθήσουν να αποφύγουν τα πλέι-άουτ.