League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Στον τελικό ο Ολυμπιακός, 3-1 τον ΠΑΟΚ (photos)

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο κλειστό του Ρέντη, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτο ημιτελικού του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα ματς γεμάτο ένταση κόντρα στον ΠΑΟΚ, παρότι βρέθηκαν να χάνουν 1-0 σετ από τους Θεσσαλονικείς έκαναν μια εντυπωσιακή ανατροπή και κυριάρχησαν στα τρία επόμενα σετ, για να προκριθούν με το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί, βέβαια, πως ο ημιτελικός άρχισε με περίπου ένα τέταρτο καθυστέρηση καθώς υπήρξαν υβριστικά συνθήματα, χυδαία πανό και… ρούβλια που έπεσαν στον αγωνιστικό χώρο. Στόχος των οπαδών του Ολυμπιακού ήταν ο Ντίμα Φιλίποφ, που επέστρεψε ως αντίπαλος με τη φανέλα του ΠΑΟΚ στου Ρέντη, ενώ τα… άκουσε και ο Μίταρ Τζούριτς για τον ίδιο λόγο.

Ο ΠΑΟΚ παρά τα όσα προηγήθηκαν του πρώτου σερβίς στο ματς, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι Θεσσαλονικείς με όπλο την πίεση στο σερβίς και το μπλοκ, κατάφεραν να πάρουν το σετ 25-23 και να προηγηθούν. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, αλλάζοντας την τακτική του και δυναμώνοντας πολύ το μπλοκ του. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν κατακτώντας το δεύτερο σετ 25-19 ενώ έχοντας βρει ρυθμό έκαναν… περίπατο στο τρίτο κατακτώντας το 25-17. Στο τελευταίο, όπως αποδείχθηκε, σετ η εικόνα ήταν η ίδια με τον Ολυμπιακό σε ρόλο οδηγού. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο φινάλε να κάνει… αντεπίθεση, ήταν όμως πολύ αργά αφού οι Πειραιώτες είχαν πέντε ματς μπολ στη διάθεσή τους. Έτσι, με το 25-21 στο τέταρτο σετ πήραν τη νίκη 3-1 και την πρόκριση στον τελικό, περιμένοντας τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι του Φοίνικα Σύρου με την ΑΕΚ…

Τα σετ: 23-25, 25-19, 25-17, 25-21

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)