Λευτέρης Πετρούνιας: Νέο Χρυσό Μετάλλιο για τον «Lord of the Rings» του πλανήτη! (video)

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας αφού ήταν πρώτος στον τελικό των κρίκων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ντόχα!

Παρά το γεγονός ότι σε αυτή τη διοργάνωση αγωνίστηκε τραυματίας, ο Λευτέρης Πετρούνιας απέδειξε πως είναι ο απόλυτος… άρχοντας των κρίκων. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αφού συγκέντρωσε 15.366 βαθμούς και προσπέρασε όλους τους αντιπάλους του.

Ο Πετρούνιας εκτέλεσε πρώτος το πρόγραμμά του, που όπως πάντα είχε πολύ υψηλό βαθμό δυσκολίας, και τα πήγε εξαιρετικά. Από τους υπόλοιπους αθλητές που συμμετείχαν στον τελικό, ο μόνος που μπορούσε να τον απειλήσει ήταν ο Βραζιλιάνος, Αρτούρ Ζανέτι. Παρότι κι αυτός έκανε καλή προσπάθεια, συγκέντρωσε 15.100 βαθμούς με αποτέλεσμα να μείνει πίσω από τον Λευτέρη Πετρούνια που για ακόμα μια φορά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος!

Αυτό, άλλωστε, ήταν το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος ξεπέρασε τον Βλάσση Μαρα που είχε δυο χρυσά κι ένα χάλκινο, ενώ παράλληλα έγινε μόλις ο τρίτος γυμναστής που έχει κατακτήσει τρία χρυσά μετάλλια σε ένα αγώνισμα σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ο Πετρούνιας, έχει ένα απίστευτο σερί που διαρκεί εδώ και 2,5 χρόνια καθώς σε αυτό το διάστημα έχει νικήσει σε όλους τους αγώνες που έχει εμφανιστεί. Αυτό ήταν το ένατο συνεχόμενο μετάλλιο για τον Πετρούνια από το 2015 και έπειτα!