Ρεκόρ από Μιχαλεντζάκη και Ταϊγανίδη
SHARE

Ρεκόρ από Μιχαλεντζάκη και Ταϊγανίδη

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (Μεγαλόνησος) ήταν δύο από τους πρωταγωνιστές των συνολικά 59 εθνικών ρεκόρ που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης ΟΠΑΠ που φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ.

Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ. πρόσθιο SB9 με 1:22.96, ενώ ο Ταϊγανίδης που είναι κάτοχος 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, σημείωσε ρεκόρ στα 100μ. πρόσθιο SB12 με 1:16.19 Και οι δύο κολυμβητές είχαν την ευκαιρία για μια καλή προπόνηση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί από 13 έως 19 Αυγούστου στο Δουβλίνο.

Και το εφετινό πρωτάθλημα στήριξε ο Μέγας Χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, ΟΠΑΠ Α.Ε.

Τα 59 πανελλήνια ρεκόρ:
50μ. ελεύθερο γυναικών
S13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 30.11
S11: Σταυρούλα Σίσκου (Πανσερραϊκός) 43.86
S8 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 1:05.03
S2 Y10/13: Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2 :34.51
S7 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 1:54.70
S9 Y10/13: Δέσποινα Χατζηπαρασίδου (Αργοναύτες) 58.29
50μ. ελεύθερο ανδρών
S6 Y10/13: Γεώργιος Μαυροπετσάκης (Πανσερραϊκός) 1:28.74
S7 Y10/13: Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 1:09.69
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 1:19.20
S9 Y10/13: Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 51.06
S14 Y10/13: Ιάσων Μυρωνίδης (Κινητικό Εργαστήρι) 1:07.27
S10 Y10/13: Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 39.28
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 35.22
50μ. πεταλούδα γυναικών
S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:03.20
50μ. πεταλούδα ανδρών
S10 Y10/13: Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 47.31
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 1:33.34
50μ. ύπτιο γυναικών
S2 Y10/13: Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2:29.79
S7 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 2:04.71
S9 Y10/13: Δέσποινα Χατζηπαρασίδου (Αργοναύτες) 1:01.62
S8 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 1:25.45
S14 Y10/13: Έλλη Σακκά Μπίλιου (Πρωτοπόροι) 1:04.22
50μ. ύπτιο ανδρών
S3: Χρήστος Μελέτης (Τυρταίος) 1:01.37
S6 Y10/13: Γεώργιος Μαυροπετσάκης (Πανσερραϊκός) 1:27.68
S7 Y10/13: Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 1:04.15
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 1:17.92
S9 Y10/13: Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 1:04.06
S10 Y10/13: Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 47.13
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 42.44
S14 Y10/13: Ιάσων Μυρωνίδης (Κινητικό Εργαστήρι) 1:23.49
100μ. ύπτιο γυναικών
S14 Y10/13: Έλλη Σακκά Μπίλιου (Πρωτοπόροι) 2:23.25
100μ. ύπτιο ανδρών
S6: Αντώνιος Παυλακέλης (Τυρταίος) 2:01.02
S7 Y10/13: Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 2:24.61
S10 Y10/13: Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 01:40.42
S11: Κωνσταντίνος Σπυράκος (Καστελλάνοι) 2:35.81
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:45.34
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 2:53.38
100μ. πεταλούδα ανδρών
S14: Ντανιέλε Λικάι (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:24.09
100μ. πρόσθιο γυναικών
SB11: Νικολέτα Μπακοπάνου (Ίωνας) 3:51.83
SB13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 1:23.53
100μ. πρόσθιο ανδρών
SΒ9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:22.96
SΒ12: Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (Μεγαλόνησος) 1:16.19
SΒ9 Y10/13: Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 2:13.60
4x100μ. μεικτή ομαδική γυναικών
Κότινος (Συναπίδου, Ποτουρίδου, Κυριακίδου, Λαζαρίδου) 10:34.74
100μ. ελεύθερο γυναικών
S9: Ευθυμία Γκουλή (Ηρόδικος) 1:09.64
S8 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 02:27.03
S7 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 03:42.83
S11: Σταυρούλα Σίσκου (Πανσερραϊκός) 01:51.38
S9 Y10/13: Δέσποινα Χατζηπαρασίδου (Αργοναύτες) 02:02.83
S13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 01:05.83
100μ. ελεύθερο ανδρών
S6 Y10/13: Γεώργιος Μαυροπετσάκης (Πανσερραϊκός) 03:13.41
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 01:24.47
100μ. ύπτιο γυναικών
S2 Y10/13: Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 05:46.45
50μ. πρόσθιο γυναικών
SΒ6 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 02:45.94
SΒ7 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 02:38.39
50μ. πρόσθιο ανδρών
SΒ9 Y10/13: Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 59.57
4x100μ. ελεύθερο γυναικών
Κότινος (Συναπίδου, Ποτουρίδου, Κυριακίδου, Λαζαρίδου) 09:21.61
200μ. μεικτή ατομική γυναικών
SM9: Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Κότινος) 04:11.69
SM13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 02:43.82
200μ. μεικτή ατομική ανδρών
SM14: Ντανιέλε Λικάι (Αετοί Θεσσαλονίκης) 03:13.66

 

Βασάλος-Βαλαβάνη:Ντυμένοι ασορτί με… Survivor παρέα!
Βασάλος-Βαλαβάνη:Ντυμένοι ασορτί με… Survivor παρέα!
ΠΑΟΚ: Με αλλαγές στα Σπάτα
ΠΑΟΚ: Με αλλαγές στα Σπάτα
ΠΑΣ Γιάννινα: Ανακοίνωση για την επίθεση σε Τζήλο
ΠΑΣ Γιάννινα: Ανακοίνωση για την επίθεση σε Τζήλο
«Κακώσεις στο κεφάλι και στα κάτω άκρα ο Τζήλος»
«Κακώσεις στο κεφάλι και στα κάτω άκρα ο Τζήλος»


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies