Ρεκόρ από Μιχαλεντζάκη και Ταϊγανίδη

Ρεκόρ από Μιχαλεντζάκη και Ταϊγανίδη

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (Μεγαλόνησος) ήταν δύο από τους πρωταγωνιστές των συνολικά 59 εθνικών ρεκόρ που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης ΟΠΑΠ που φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ.

Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ. πρόσθιο SB9 με 1:22.96, ενώ ο Ταϊγανίδης που είναι κάτοχος 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, σημείωσε ρεκόρ στα 100μ. πρόσθιο SB12 με 1:16.19 Και οι δύο κολυμβητές είχαν την ευκαιρία για μια καλή προπόνηση ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί από 13 έως 19 Αυγούστου στο Δουβλίνο.

Και το εφετινό πρωτάθλημα στήριξε ο Μέγας Χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, ΟΠΑΠ Α.Ε.

Τα 59 πανελλήνια ρεκόρ:
50μ. ελεύθερο γυναικών
S13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 30.11
S11: Σταυρούλα Σίσκου (Πανσερραϊκός) 43.86
S8 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 1:05.03
S2 Y10/13: Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2 :34.51
S7 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 1:54.70
S9 Y10/13: Δέσποινα Χατζηπαρασίδου (Αργοναύτες) 58.29
50μ. ελεύθερο ανδρών
S6 Y10/13: Γεώργιος Μαυροπετσάκης (Πανσερραϊκός) 1:28.74
S7 Y10/13: Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 1:09.69
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 1:19.20
S9 Y10/13: Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 51.06
S14 Y10/13: Ιάσων Μυρωνίδης (Κινητικό Εργαστήρι) 1:07.27
S10 Y10/13: Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 39.28
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 35.22
50μ. πεταλούδα γυναικών
S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:03.20
50μ. πεταλούδα ανδρών
S10 Y10/13: Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 47.31
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 1:33.34
50μ. ύπτιο γυναικών
S2 Y10/13: Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 2:29.79
S7 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 2:04.71
S9 Y10/13: Δέσποινα Χατζηπαρασίδου (Αργοναύτες) 1:01.62
S8 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 1:25.45
S14 Y10/13: Έλλη Σακκά Μπίλιου (Πρωτοπόροι) 1:04.22
50μ. ύπτιο ανδρών
S3: Χρήστος Μελέτης (Τυρταίος) 1:01.37
S6 Y10/13: Γεώργιος Μαυροπετσάκης (Πανσερραϊκός) 1:27.68
S7 Y10/13: Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 1:04.15
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 1:17.92
S9 Y10/13: Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 1:04.06
S10 Y10/13: Πολυχρόνης Γεωργιάδης (Αετοί Αθήνας) 47.13
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 42.44
S14 Y10/13: Ιάσων Μυρωνίδης (Κινητικό Εργαστήρι) 1:23.49
100μ. ύπτιο γυναικών
S14 Y10/13: Έλλη Σακκά Μπίλιου (Πρωτοπόροι) 2:23.25
100μ. ύπτιο ανδρών
S6: Αντώνιος Παυλακέλης (Τυρταίος) 2:01.02
S7 Y10/13: Παναγιώτης Στεφανάκης (Καστελλάνοι) 2:24.61
S10 Y10/13: Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 01:40.42
S11: Κωνσταντίνος Σπυράκος (Καστελλάνοι) 2:35.81
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:45.34
S8 Y10/13: Αθανάσιος Ταλιατζής (Κότινος) 2:53.38
100μ. πεταλούδα ανδρών
S14: Ντανιέλε Λικάι (Αετοί Θεσσαλονίκης) 1:24.09
100μ. πρόσθιο γυναικών
SB11: Νικολέτα Μπακοπάνου (Ίωνας) 3:51.83
SB13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 1:23.53
100μ. πρόσθιο ανδρών
SΒ9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:22.96
SΒ12: Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (Μεγαλόνησος) 1:16.19
SΒ9 Y10/13: Καραμπέτ Τουρακιάν (Καστελλάνοι) 2:13.60
4x100μ. μεικτή ομαδική γυναικών
Κότινος (Συναπίδου, Ποτουρίδου, Κυριακίδου, Λαζαρίδου) 10:34.74
100μ. ελεύθερο γυναικών
S9: Ευθυμία Γκουλή (Ηρόδικος) 1:09.64
S8 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 02:27.03
S7 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 03:42.83
S11: Σταυρούλα Σίσκου (Πανσερραϊκός) 01:51.38
S9 Y10/13: Δέσποινα Χατζηπαρασίδου (Αργοναύτες) 02:02.83
S13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 01:05.83
100μ. ελεύθερο ανδρών
S6 Y10/13: Γεώργιος Μαυροπετσάκης (Πανσερραϊκός) 03:13.41
S13 Y10/13: Κωνσταντίνος Μουράτης (Αετοί Θεσσαλονίκης) 01:24.47
100μ. ύπτιο γυναικών
S2 Y10/13: Εύα Χαζίζι (Μεγαλόνησος) 05:46.45
50μ. πρόσθιο γυναικών
SΒ6 Y10/13: Εμμανουέλα Ντούμη (Καστελλάννοι) 02:45.94
SΒ7 Y10/13: Μαρτίνα Μπαραδάκη (Ίωνας) 02:38.39
50μ. πρόσθιο ανδρών
SΒ9 Y10/13: Μάριος Αγγελόπουλος (Αετοί Θεσσαλονίκης) 59.57
4x100μ. ελεύθερο γυναικών
Κότινος (Συναπίδου, Ποτουρίδου, Κυριακίδου, Λαζαρίδου) 09:21.61
200μ. μεικτή ατομική γυναικών
SM9: Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου (Κότινος) 04:11.69
SM13: Ευαγγελία Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 02:43.82
200μ. μεικτή ατομική ανδρών
SM14: Ντανιέλε Λικάι (Αετοί Θεσσαλονίκης) 03:13.66

 

Αποθέωση και έξω από το ΟΑΚΑ για το 37ο πρωτάθλημα του Παναθηναϊκού (videos)
Αποθέωση και έξω από το ΟΑΚΑ για το 37ο πρωτάθλημα του Παναθηναϊκού (videos)
Διεθνείς Έλληνες ποδοσφαιριστές παίζουν... μπάλα στην παραλία αλλά πρωταγωνιστούν τα κορίτσια τους!
Διεθνείς Έλληνες ποδοσφαιριστές παίζουν... μπάλα στην παραλία αλλά πρωταγωνιστούν τα κορίτσια τους!
MotoGP: Νικητής ο Λορένθο στο Γκραν πρι της Καταλωνίας
MotoGP: Νικητής ο Λορένθο στο Γκραν πρι της Καταλωνίας
Πώς έμοιαζαν 6 διάσημα αρχαία μνημεία την ημέρα των εγκαινίων τους;
Πώς έμοιαζαν 6 διάσημα αρχαία μνημεία την ημέρα των εγκαινίων τους;

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies