Volley League: Στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Επανάληψη των περσινών τελικών στην Volley League, καθώς ο ΠΑΟΚ έκανε το 3-0 στα ημιτελικά με τον Φοίνικα και προκρίθηκε στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στην Ερμούπολη της Σύρου με προβάδισμα 2-0 στις νίκες και ο Φοίνικας αναζητούσε την πρώτη του νίκη, προκειμένου να μείνει… ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη νίκη 3-2 σετ και πανηγύρισαν την είσοδό τους στους τελικούς.

Στον αγώνα που έγινε το βράδυ της Δευτέρας (30/4) οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ 25-18, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Αρχικά, έκαναν το 25-22 στο δεύτερο σετ και ισοφάρισαν 1-1 και πήραν προβάδισμα 2-1 σετ με 25-18 στο τρίτο. Ο Φοίνικας ισοφάρισε 2-2 με 25-21 αλλά στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 15-11 και πήρε την πρόκριση.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 18-25, 25-21, 11-15.