Europa Cup Γυναικών: Η Ελλάδα «βούλιαξε» την Γερμανία με 32-3!

Επιβλητική ήταν η Εθνική υδατοσφαίρισης Γυναικών, στην πρεμιέρα του Β΄ προκριματικού ομίλου του Europa Cup, που ξεκίνησε απόψε στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας Βόλου.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μορφέση «ποδοπάτησε» με 32-3 την Γερμανία, παίζοντας «με το πόδι στο γκάζι» σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρά τη δεδομένη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενες πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα 5΄10΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα, εκμεταλλευόμενες την πρώτη αποβολή που κέρδισαν!

Από την ελληνική ομάδα σκόραραν εννέα διαφορετικές παίκτριες, με κορυφαία την Ελένη Ξενάκη που σημείωσε οκτώ γκολ, ενώ ο Γιώργος Μορφέσης χρησιμοποίησε από ένα ημίχρονο τις δύο τερματοφύλακες, Χρυσή Διαμαντοπούλου και Έλενα Κούβδου. Το ντεμπούτο της με το σκουφάκι της εθνικής έκανε η Αναστασία Καλαργυρού, η οποία πάντως αστόχησε σε πέναλτι στην τελευταία περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 9-0, 7-0, 8-0, 8-3

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 3, Μαργ. Πλευρίτου 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 5, Πάτρα 1, Χυδηριώτη 3, Καλαργυρού, Ελευθ. Πλευρίτου 5, Ξενάκη 8, Χρ. Διαμαντοπούλου

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μίλος Σέκουλιτς): Κέρσενμπουμ, Φόσεμπεργκ 1, Κόστρουμπα, Εγκερτ 1, Γκ. Ντάικε, Ι. Ντάικε, Φούντερ, Φράι, Στίφελ, Χιντς, Γκέλσε 1, Εβελ, Ζίμπερ

Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"
Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης