ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-3: Ερυθρόλευκο… γκρέμισμα στο Παλατάκι

Break στο break έκαναν οι Πειραιώτες στην σειρά των τελικών της Volley League επικρατώντας 3-0 σετ και παίρνοντας και πάλι το πλεονέκτημα. Τελευταίος τελικός την Κυριακή (7/5) στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το «διπλό» που είχε κάνει στο Ρέντη πριν από μερικές μέρες, έχοντας το προβάδισμα 2-1 στις νίκες, καθώς ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε από την αρχή να επιβάλλει τον ρυθμό του, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη, με την οποία ισοφάρισε 2-2 την σειρά. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον 5ο και τελευταίο τελικό, ο οποίος θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη», το απόγευμα της Κυριακής (7/5) στις 19:00.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν μπήκε από την αρχή δυνατά στο τάραφλεξ και πίεσε την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ να παίρνει το… βάρος των επιθέσεων και με την βοήθεια του Κονσταντίν Τσούπκοβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σημαντική διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος, κάνοντας το 1-0 σετ με 21-25. Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος του σετ, ο Σάσα Στάροβιτς αναγκάστηκε να αποχωρήσει με πρόβλημα από τον αγώνα, αφήνοντας χωρίς διαγώνιο τον «Δικέφαλο».

Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διάστρεμμα, ενώ η αποχώρησή του από το πρώτο σετ δεν του επέτρεψε να πάρει μέρος στον υπόλοιπο αγώνα. Το σκηνικό ήταν… ίδιο και στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν 17-18 με τον Ντάντε, αλλά στο τέλος, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια για να μπουν και πάλι στην διεκδίκηση του ματς, κάτι που θα τους έδινε την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τον τίτλο της Volley League. Η ομάδα του Χόρχε Ελγκέτα είχε προβάδισμα 4 πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12), αλλά η είσοδος του Φράγκου στην θέση του ακραίου, αντί του Κοκκινάκη, έδωσε μεγαλύτερη δύναμη στο μπλογκ και έπειτα από τέσσερα ματς μπολ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 3-0 σετ και πήραν το «διπλό» που ήθελαν για να διεκδικήσουν τον τίτλο στο 5ο παιχνίδι στο Ρέντη.

Τα σετ: 21-25, 21-25, 26-28.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 1 (μπλοκ), Στάροβιτς 4 (3/11 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (3/4 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (13/22 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 57% άριστες), Ντάντε 11 (10/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ - 67% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σακόγλου 2 (2/4 επ), Σωτηρίου 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 33% άριστες), Σμαραγδής 2 (2/4 επ).

Ολυμπιακός (Μπόσκαν): Νταφ 5 (5/7 επ), Στιβαχτής 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/12 επ, 67% υπ - 56% άριστες), ΆΘος Κόστα 9 (5/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 25 (21/38 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 30% υπ - 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ - 62% άριστες), Ζουπάνι, Φιλίποφ, Φράγκος 1 (1/2 επ, 75% υπ - 75% άριστες).

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ