Βόλεϊ Γυναικών: Ασχημη εμφάνιση και ήττα για την Ελλάδα από την Τσεχία

Με αρνητικό αποτέλεσμα συνδύασε την πρεμιέρα της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 στο Μπρνο, η Ελλάδα.

Ηττήθηκε από την ποιοτικότερη αγωνιστικά, οικοδέσποινα, Τσεχία, με 3-0 σετ, μένοντας μακριά από τον καλό εαυτό της. Αύριο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, θα αντιμετωπίσει τη Λευκορωσία.

Τα σετ: 25-12, 25-20, 25-15

Κέρδισε τον πρώτο πόντο, δεν είχε, όμως, ανάλογη συνέχεια στο πρώτο σετ η Εθνική. Με προβληματική υποδοχή και αδυναμία στο μπλοκ, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε νωρίς να υπολείπεται στο σκορ και να μην μπορεί να παρακολουθήσει την αντίπαλό του. Το 1-3 υπέρ της Ελλάδας, με σερί 11-2, μετατράπηκε σε 12-5, με τον Τάκη Φλώρο να προσπαθεί, με τάιμ άουτ να ανατρέψει την κατάσταση και την αρχηγό, Ελένη Κιόση, με τη σειρά της, να παροτρύνει, στον αγωνιστικό χώρο, τις συμπαίκτριές της να παραμείνουν ήρεμες. Η προσπάθεια δεν τελεσφόρησε, η Τσεχία διεύρυνε τη διαφορά της (21-10) και πήρε, τελικά, το σετ, μετά από 25 λεπτά, με 25-12.

Αισθητά βελτιωμένη και μαχητικότερη στο δεύτερο σετ η Ελλάδα. Μετά το αρχικό 3-1 από την Τσεχία, το αντιπροσωπευτικό ισοφάρισε σε 4-4 και λίγο αργότερα, έχοντας μοχλούς τις Οικονομίδου, Μερτέκη, Παπαφωτίου, Κιόση, πήρε το προβάδισμα με 10-11. Οι γηπεδούχες «απάντησαν» με σερί 4-0 (14-11), με τις διεθνείς να επανακάμπτουν και να φέρνουν το ματς στα ίσια (16-16). Η Τσεχία προηγήθηκε, στην πορεία, με 20-17, σκηνικό που διαφοροποιήθηκε για μια ακόμη φορά. Με την Λαμπρούση στο σέρβις (1 άσος) και την Παπαφωτίου στο μπλοκ, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 20-20, η προσπάθεια, εντούτοις, έμεινε ημιτελής. Με ένα γρήγορο 5-0 και επιβλητική την αρχηγό της, Χαβλίτσκοβα, η Τσεχία κατέκτησε και το δεύτερο σετ, 25-20.

Κακό το ξεκίνημα για την Εθνική στο τρίτο σετ. Γεγονός που την έφερε πίσω στο σκορ με 3-0. Προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση, κατάφερε να πλησιάσει σε 5-3, η Τσεχία, όμως, δεν είχε πρόβλημα να επιβάλλει το ρυθμό της και να «καθαρίσει», με σχετική άνεση, το σετ και να φτάσει έτσι στη νίκη. Με επιμέρους σκορ 10-4, οι γηπεδούχες πήγαν στο +8 (15-7), διαφορά που «ανέβηκε» στο +11 (24-13), για να τελειώσει το σετ στο 25-15.

ΤΣΕΧΙΑ (Βάιμπλ) Κοσάνιοβα 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Τρνκόβα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χαβλίτσκοβα 12 (12/24 επ.), Πουρτσάρτοβα 9 (3/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μλιένκοβα 16 (15/24 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 40% άριστες), Βιντσούποβα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Μελιτσάρκοβα –λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Ντοστάλοβα –λ,Χοντάνοβα 3 (3/4 επ.), Σμούτνα 1 (1 άσο), Νατσμιλνέροβα, Τουφάροβα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ)

ΕΛΛΑΔΑ (Φλώρος) Κιόση 8 (8/25 επ.), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Λαμπρούση 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 5 (4/8 επ., 1 άσο, 38% υπ. – 25% άριστες), Τοτσίδου 5 (4/11 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 35% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 44% άριστες) / Μερτέκη 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Διώτη 3 (3/9 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Εμμανουηλίδου 1 (1/1 επ.), Παπαδοπούλου.

Άλλος με τη βάρκα μας: Ποδοσφαιριστές πηγαίνουν σε ματς τραβώντας… κουπί (photos, video)
Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης: Μάχη… αστέρων στο Περιστέρι (photos, videos)
Πανηγυρισμός με νόημα από τον Ουάρντα: «Daddy is back»
ΑΕΚ: Πλάνα Ουζουνίδη με αλλαγές για Μπάγερν