Τα… χρειάστηκε με Πορφύρα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ έκανε το 4χ4, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο ματς χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Πορφύρα που πανηγύρισε τον πρώτο του βαθμό στη μεγάλη κατηγορία.

Η Ένωση ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε εύκολα έχοντας 50% στην επίθεση, αλλά στα άλλα σετ δεν ξεπέρασε το 35% έχοντας μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή με τον Πορφύρα να φτάνει να προηγείται με 20-23 στο β’ σετ αλλά να το χάνει με 26-24.

Εκεί πολλοί πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, ωστόσο ο Πορφύρας δεν το έ βαλε κάτω και ελαχιστοποιώντας τα λάθη του σε συνδυασμό με την πίεση στο σερβίς (8 άσοι στο δ’ σετ!) ισοφάρισε σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ήταν μέσα στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το 10-10 για να ακολουθήσει εκεί ένα σερί 5-0 για την ΑΕΚ που της έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 26-24, 21-25, 23-25, 15-10

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 4 (1/8 επ., 3 άσοι), Κωνσταντινίδου 13 (10/39 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 09% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (12/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοσμά 12 (8/29 επ., 4 άσοι, 33% υπ. – 08% άριστες), Καβαθά 19 (11/13 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Κακουράτου -λ (40% υπ. – 16% άριστες) / Μπελλιά -λ, Σπανού 3 (3/20 επ. 13% υπ. -00% άριστες), Τοντάι.

Πορφύρας (Πανδής) Χαλβατζή, Ράπτη 10 (6/36 επ., 4 άσοι, 50% υπ. – 29% άριστες), Χρήστου 15 (7/44 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 34% άριστες), Θεοχάρη 8 (6/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου, Καράκου 19 (16/39 επ., 3 άσοι), Σκυθιώτη -λ (26% υπ. – 06% άριστες) / Γκούρα 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Θαλασσινού, Μπούρμπη 3 (3/10 επ.), Σιδεράτου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ: Έντονη ανησυχία και αγωνία για Ζαμπά
Παναθηναϊκός: Μέσα στον Δεκέμβριο ο νέος τεχνικός διευθυντής!
ΑΕΚ: Ολοταχώς για πώληση βασικού! (photos)
Προκλητική επίθεση Καραπαπά σε Σαββίδη για Ερασιτέχνη ΠΑΟΚ! (photos)

Το νέο του σπίτι έκρυβε εκπλήξεις στην πισίνα! Οταν άρχισε να σκάβει έπαθε σοκ με την αποκάλυψη (photos)

Αντώνης Κανάκης: Έγινε μπαμπάς για δεύτερη φορά