Τα… χρειάστηκε με Πορφύρα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ έκανε το 4χ4, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο ματς χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Πορφύρα που πανηγύρισε τον πρώτο του βαθμό στη μεγάλη κατηγορία.

Η Ένωση ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε εύκολα έχοντας 50% στην επίθεση, αλλά στα άλλα σετ δεν ξεπέρασε το 35% έχοντας μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή με τον Πορφύρα να φτάνει να προηγείται με 20-23 στο β’ σετ αλλά να το χάνει με 26-24.

Εκεί πολλοί πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, ωστόσο ο Πορφύρας δεν το έ βαλε κάτω και ελαχιστοποιώντας τα λάθη του σε συνδυασμό με την πίεση στο σερβίς (8 άσοι στο δ’ σετ!) ισοφάρισε σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ήταν μέσα στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι το 10-10 για να ακολουθήσει εκεί ένα σερί 5-0 για την ΑΕΚ που της έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 25-16, 26-24, 21-25, 23-25, 15-10

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 4 (1/8 επ., 3 άσοι), Κωνσταντινίδου 13 (10/39 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (8/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 09% άριστες), Λαμπρινίδου 14 (12/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοσμά 12 (8/29 επ., 4 άσοι, 33% υπ. – 08% άριστες), Καβαθά 19 (11/13 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Κακουράτου -λ (40% υπ. – 16% άριστες) / Μπελλιά -λ, Σπανού 3 (3/20 επ. 13% υπ. -00% άριστες), Τοντάι.

Πορφύρας (Πανδής) Χαλβατζή, Ράπτη 10 (6/36 επ., 4 άσοι, 50% υπ. – 29% άριστες), Χρήστου 15 (7/44 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 34% άριστες), Θεοχάρη 8 (6/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκολφινοπούλου, Καράκου 19 (16/39 επ., 3 άσοι), Σκυθιώτη -λ (26% υπ. – 06% άριστες) / Γκούρα 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Θαλασσινού, Μπούρμπη 3 (3/10 επ.), Σιδεράτου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague