Γυμναστική: Αναχωρούν για το Μινσκ οι πρωταθλήτριες της Ρυθμικής
SHARE

Γυμναστική: Αναχωρούν για το Μινσκ οι πρωταθλήτριες της Ρυθμικής

Με προορισμό το Μινσκ αναχωρούν αύριο (Τρίτη 28/04) οι πρωταθλήτριες του ατομικού Βαρβάρα Φίλιου και Κορίνα Αλευρογιάννη, καθώς και τα κορίτσια του ανσάμπλ νεανίδων (Ευφροσύνη Χαρίτου, Μαρία-Πολυξένη Ταλιέρη, Χαρίκλεια Παπαγεωργίου, Λεωνή Κάμπλιτζ-Παναγιωτοπούλου, Μελίνα-Λουίζα Δουλγερίδη), που θα εκπροσωπήσουν τα ελληνικά χρώματα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής, στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας (1-3 Μαΐου).

Τις Ελληνίδες αθλήτριες θα συνοδεύσουν η προπονήτρια του ατομικού Ιρίνα Ιλίεβα, οι προπονήτριες της ομάδας ανσάμπλ Νέλι Ασένοβα, Δήμητρα Ανδρέου, οι διεθνείς κριτές Χρυσή Γεωργακάκη, Μαρία Πατρινέλλη και η πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής ρυθμικής γυμναστικής της Ε.Γ.Ο. Αθανασούλα Λαμπροπούλου-Συροπούλου, η οποία θα έχει χρέη αρχηγού αποστολής.

Στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, στο οποίο δεν περιλαμβάνονται αγωνίσματα ανσάμπλ γυναικών, έχουν δηλώσει συμμετοχή 100 αθλήτριες του ατομικού από 38 χώρες, καθώς και 26 ομάδες ανσάμπλ νεανίδων.

Στο ατομικό, η Βαρβάρα Φίλιου και η Κορίνα Αλευρογιάννη θα συμμετάσχουν στο Β’ Γκρουπ, βάσει της ομαδικής κατάταξής τους στην αντίστοιχη προηγούμενη διοργάνωση, το 2013 στη Βιέννη. Την Παρασκευή (01/05) οι Ελληνίδες αθλήτριες θα αγωνιστούν στο στεφάνι και στην μπάλα (16:00 - 18:00 ώρα Ελλάδας), ενώ το Σάββατο (02/05) θα εκτελέσουν τα προγράμματά τους στις κορύνες και στην κορδέλα (14:00 - 16:00).
Από το άθροισμα της βαθμολογίας τους θα προκύψει η τελική ομαδική κατάταξη, ενώ οι οκτώ καλύτερες αθλήτριες σε κάθε όργανο θα προκριθούν στους τελικούς οργάνων της Κυριακής (03/05). Η φετινή διοργάνωση δεν περιλαμβάνει μετάλλια στο σύνθετο ατομικό.

Στο ανσάμπλ νεανίδων, οι 26 ομάδες θα παρουσιάσουν από δύο φορές το πρόγραμμά τους στις 5 μπάλες, την Παρασκευή (10:00 - 12:10 ώρα Ελλάδας), αλλά και το Σάββατο (10:00 - 12:15). Από το άθροισμα της βαθμολογίας τους θα βγει η τελική κατάταξη του σύνθετου αγώνα. Επιπλέον, οι οκτώ χώρες με την υψηλότερη βαθμολογία θα προκριθούν στον τελικό οργάνου της Κυριακής, στον οποίο θα εκτελέσουν άλλη μία φορά το πρόγραμμά τους στις 5 μπάλες, ξεκινώντας από μηδενική βαθμολογική βάση.

Το πρόγραμμα των αγώνων (σε ώρες Ελλάδας):

Παρασκευή 1 Μαΐου
10:00 - 12:10: Ανσάμπλ νεανίδων: 1ο σκέλος σύνθετου αγώνα (5 Μπάλες - 1η παρουσίαση)
14:00 - 21:00: Ατομικό γυναικών: 1ο σκέλος γενικού αγώνα (Στεφάνι και Μπάλα)

Σάββατο 2 Μαΐου
10:00 - 12:15: Ανσάμπλ νεανίδων: 2ο σκέλος σύνθετου αγώνα (5 Μπάλες - 2η παρουσίαση)
14:00 - 20:00: Ατομικό γυναικών: 2ο σκέλος γενικού αγώνα (Κορύνες και Κορδέλα)

Κυριακή 3 Μαΐου
11:00 - 11:45: Ανσάμπλ νεανίδων: Τελικός οργάνου (5 Μπάλες)
13:30 - 15:45: Ατομικό γυναικών: Τελικοί οργάνων (Στεφάνι, Μπάλα, Κορύνες, Κορδέλα)

Παναθηναϊκός: Η εξήγηση για την καθυστέρηση στην επιστροφή Άλτμαν
Παναθηναϊκός: Η εξήγηση για την καθυστέρηση στην επιστροφή Άλτμαν
Λονδίνο: Αστυνομικοί περικυκλώνουν το αυτοκίνητο που έπεσε σε οδόφραγμα έξω από το Κοινοβούλιο (vid)
Λονδίνο: Αστυνομικοί περικυκλώνουν το αυτοκίνητο που έπεσε σε οδόφραγμα έξω από το Κοινοβούλιο (vid)
Ανακοινώθηκε από τη Λας Πάλμας ο Πέκχαρτ
Ανακοινώθηκε από τη Λας Πάλμας ο Πέκχαρτ
Εφιαλτικές εικόνες: Η «κόκκινη παλίρροια» σκοτώνει τα πάντα στο πέρασμά της (Vid)
Εφιαλτικές εικόνες: Η «κόκκινη παλίρροια» σκοτώνει τα πάντα στο πέρασμά της (Vid)


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies