UFC Fight Night 69: Πολωνική εκδίκηση για «Cro Cop» (videos)
SHARE

UFC Fight Night 69: Πολωνική εκδίκηση για «Cro Cop» (videos)

Στο main event του πολωνικού UFC Fight Night 69, o Mirko Filipovic (31-11-2) κέρδισε τον Gabriel Gonzaga (16-10).

Ο 40άχρονος «Cro Cop» επέστρεψε στο βορειοαμερικανικό promotion μικτών πολεμικών τεχνών και πήρε εκδίκηση για ήττα από τον Gonzaga στο… UFC 70 με TKO στο 3:30 του τρίτου γύρου. Πέρασε δύσκολες στιγμές στα δύο πρώτα πεντάλεπτα, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα στο τρίτο, ενώ αμφότεροι οι Heavyweights εξασφάλισαν πριμ 50.000 δολαρίων με το «Αγώνας της Βραδιάς». Το πρώτο «Απόδοση της Βραδιάς» πήγε στη Maryna Moroz (6-0), η οποία υποχρέωσε την Joanne Calderwood (9-1) σε παραίτηση μέσα σε ενενήντα δευτερόλεπτα και απαίτησε ευκαιρία για το UFC Women’s Strawweight Championship της Joanna Jedrzejczyk (9-0).

Μόλις οκτώ δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Leon Edwards (9-2) για εντυπωσιακό TKO σε βάρος του Seth Baczynski (19-13) και για το δεύτερο «Απόδοση της Βραδιάς», ενώ στο co-main event του σόου, που διεξήχθη στο «Tauron Arena» της Κρακοβίας, ο Jimi Manuwa (15-1) επικράτησε του Jan Blachowicz (18-4) με ομόφωνη απόφαση των κριτών σε αγώνα της κατηγορίας Light Heavyweight. Στην έκπληξη της βραδιάς, ο «γηπεδούχος» Pawel Pawlak (11-1) ξεπέρασε δυνατό ξεκίνημα του Sheldon Westcott (8-3) με ομόφωνη απόφαση στο ματς της κατηγορίας Welterweight, ενώ ο Βρετανός Lightweight, Stevie Ray (17-5), έκανε πετυχημένο ντεμπούτο στο UFC με TKO δεύτερου γύρου επί του Marcin Bandel (13-4).

Ακόμα, ο Sergio Moraes (9-2) επιβλήθηκε του πρωτοεμφανιζόμενου Mickael Lebout (13-4-1) με ομόφωνη απόφαση σε αναμέτρηση της κατηγορίας Welterweight, ενώ ο Yaotzin Meza (21-9) κατέβαλε τον Damian Stasiak (8-3) με ομόφωνη απόφαση σε ματς της κατηγορίας Featherweight και ο Αμερικανός Heavyweight, Anthony Hamilton (14-4), ξεπέρασε αντεπίθεση του Daniel Omielanczuk (16-5), για να πάρει επίσης ομόφωνη απόφαση. Τέλος, σε αναμέτρηση της γυναικείας κατηγορίας Strawweight, Aleksandra Albu (2-0) επικράτησε της Izabela Badurek (5-3) με υποταγή δεύτερου γύρου, ενώ δια περιπάτου πήρε ομόφωνη απόφαση ο Bartosz Fabinski (12-2) εναντίον του Garreth McLellan (12-3) σε αγώνα πρωτοεμφανιζόμενων Middleweights και ο Tayler Lapilus (9-1) σε αναμέτρηση νεοαποκτηθέντων Featherweights με τον Rocky Lee (3-1).

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα του UFC Fight Night 69:
Ο Mirko Filipovic (Κροατία) κέρδισε τον Gabriel Gonzaga (Βραζιλία) με TKO στο 3:20 του τρίτου γύρου.
Ο Jimi Manuwa (Βρετανία/Νιγηρία) κέρδισε τον Jan Blachowicz (Πολωνία) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (30-27, 30-27 και 29-28).
Ο Pawel Pawlak (Πολωνία) κέρδισε τον Sheldon Westcott (Καναδάς) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (29-28, 29-28 και 29-28).
Η Maryna Moroz (Ουκρανία) κέρδισε την Joanne Calderwood (Βρετανία) με υποταγή στο 1:30 του πρώτου γύρου.
Ο Leon Edwards (Βρετανία) κέρδισε τον Seth Baczynski (ΗΠΑ) με TKO στο 0:08 του πρώτου γύρου.
Ο Bartosz Fabinsky (Πολωνία) κέρδισε τον Garreth McLellan (Νότια Αφρική) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (30-27, 30-27 και 30-27).
Ο Sergio Moraes (Βραζιλία) κέρδισε τον Mickael Lebout (Γαλλία) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (29-28, 29-28 και 29-28).
Ο Yaotzin Meza (ΗΠΑ) κέρδισε τον Damian Stasiak (Πολωνία) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (30-27, 29-28 και 29-28).
O Anthony Hamilton (ΗΠΑ) κέρδισε τον Daniel Omielanczuk (Πολωνία) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (29-27, 29-28 και 29-28).
Η Aleksandra Albu (Ρωσία) κέρδισε την Izabela Badurek (Πολωνία) με υποταγή στο 3:34 του δεύτερου γύρου.
Ο Stevie Ray (Βρετανία) κέρδισε τον Marcin Bandel (Πολωνία) με TKO στο 1:35 του δεύτερου γύρου.
Ο Taylor Lapilus (Γαλλία) κέρδισε τον Rocky Lee (Ταϊλάνδη) με ομόφωνη απόφαση των κριτών (30-27, 30-27 και 30-27).

Στο περιθώριο του σόου ανακοινώθηκε πως ο Chris Camozzi (21-9) εντάχθηκε στο ρόστερ του UFC για τρίτη φορά, ώστε να αντιμετωπίσει τον Ronaldo Souza (21-3) στο UFC on FOX 15 της 18ης Απριλίου, που θα γίνει στο «Prudential Center» του Νιου Τζέρζεϊ των ΗΠΑ. Άλλωστε, ο «Jacare» έμεινε χωρίς αντίπαλο μετά τον χθεσινό τραυματισμό του Yoel Romero (9-1).

Παρακάτω το μέχρι στιγμής πρόγραμμα του UFC on FOX 15:
04.30: Luke Rockhold (ΗΠΑ) vs Lyoto Machida (Βραζιλία)
04.00: Chris Camozzi (ΗΠΑ) vs Ronaldo Souza (Βραζιλία)
03.30: Cub Swanson (ΗΠΑ) vs Max Holloway (ΗΠΑ)
03.00: Felice Herrig (ΗΠΑ) vs Paige VanZant (ΗΠΑ)
02.30: Jim Miller (ΗΠΑ) vs Beneil Dariush (ΗΠΑ/Ιράν)
02.00: Ovince St. Preux (ΗΠΑ) vs Patrick Cummins (ΗΠΑ)
01.30: Gian Villante (ΗΠΑ) vs Corey Anderson (ΗΠΑ)
01.00: Aljamain Sterling (ΗΠΑ) vs Takeya Mizugaki (Ιαπωνία)
00.25: George Sullivan (ΗΠΑ) vs Tim Means (ΗΠΑ)
23.50: Jimy Hettes (ΗΠΑ) vs Diego Brandao (Βραζιλία)
23.15: Chris Dempsey (ΗΠΑ) vs Eddie Gordon (Τζαμάικα)

UFC Fight Night 69: Πολωνική εκδίκηση για «Cro Cop» (videos)

Τραγικό: Τσακώθηκε με την γυναίκα του κι έπεσε με αεροπλάνο πάνω στο σπίτι τους (pics & vids)
Τραγικό: Τσακώθηκε με την γυναίκα του κι έπεσε με αεροπλάνο πάνω στο σπίτι τους (pics & vids)
«Σφραγίζει» την πρόκριση
«Σφραγίζει» την πρόκριση
Παγκόσμιο εφήβων πόλο: Πρόκριση στην οκτάδα για την Ελλάδα, 18-6 την Κίνα
Παγκόσμιο εφήβων πόλο: Πρόκριση στην οκτάδα για την Ελλάδα, 18-6 την Κίνα
Δολοφονία στην Αγία Βαρβάρα: Πατέρας πυροβόλησε το γιο του
Δολοφονία στην Αγία Βαρβάρα: Πατέρας πυροβόλησε το γιο του


Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies