NHL: Shutout… πλεονέκτημα για Bishop (videos)

Πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των φετινών playoffs του NHL εξασφάλισαν οι Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ με 4-0 επί των Φλόριντα Πάνθερς.

Χάρη σε δύο γκολ και μία ασίστ του Steven Stamkos απέκλεισαν παράλληλα απέκλεισαν τους «πάνθηρες» από την postseason, ενώ ο Ben Bishop κατέγραψε shutout 34 αποκρούσεων. Shutout 21 αποκρούσεων είχε ο Jaroslav Halak στο 3-0 των Νιου Γιορκ Άιλαντερς επί των Μπάφαλο Σέιμπερς, ενώ ο Karri Ramo αποχώρησε τραυματισμένος στο πρώτο λεπτό του αποψινού αγώνα των Κάλγκαρι Φλέιμς, αλλά ο Jonas Hiller κάλυψε το κενό με shutout 27 αποκρούσεων στο 4-0 σε βάρος των Έντμοντον Όιλερς, στο οποίο συνέβαλε ο Markus Granlund με δύο γκολ.

Ακόμα, οι Λος Άντζελες Κινγκς επικράτησαν με 3-1 των Κολοράντο Άβαλανς, που αποκλείστηκαν και μαθηματικά από τα playoffs της βορειοαμερικανικής λίγκας χόκεϊ επί πάγου. Με τη σειρά τους, οι Ότουα Σένατορς απώλεσαν 3-0, αλλά κέρδισαν με 4-3 τους Ουάσινγκτον Κάπιτολς χάρη σε τέρμα του Kyle Turris στην παράταση, ενώ «χρυσό» γκολ πέτυχε επίσης ο Cody Eakin με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που διαμόρφωσε 3-2 των Ντάλας Σταρς επί των Νάσβιλ Πρέντατορς.

Από την πλευρά του, ο Lee Stempniak σκόραρε δύο φορές και ο Mathieu Perrault μοίρασε τρεις ασίστ στο 5-4 των Ουίνιπεγκ Τζετς σε βάρος των Βανκούβερ Κανάκς, για τους οποίους «έγραψε» δύο γκολ ο Alex Burrows, ενώ ο Nick Foligno πέτυχε χατ τρικ στο 5-3 των Κολόμπους Μπλου Τζάκετς επί των Πίτσμπουργκ Πένγκουινς. Μέσα σε όλα, ο Dominic Moore σημείωσε δύο γκολ στο επιβλητικό 6-1 των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς εναντίον των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς, ενώ δύο φορές σκόραρε επίσης ο Zach Parise, αλλά οι Μινεσότα Ουάιλντ έχασαν από τους Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς στα πέναλτι έπειτα από 2-2 στο 60λεπτο και στην παράταση.

Επίσης στα πέναλτι, οι Μπόστον Μπρούινς επικράτησαν των Τορόντο Μέιπλ Λιφς, καθώς ο Patrice Bergeron ήταν ο μοναδικός που κέρδισε τον εξωπραγματικό James Reimer στο αρχικό 1-1 και στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή. Στο μεταξύ, οι Σαν Χοσέ Σαρκς ηττήθηκαν με 5-3 από τους Αριζόνα Κογιότες, για τους οποίους διακρίθηκε ο Oliver Ekman-Larsson με δύο γκολ και μία ασίστ. Τέλος, οι Καρολάινα Χαρικέινς «έσπασαν» αρχικό 2-2 με τους Φιλαδέλφεια Φλάιερς στα πέναλτι, ενώ πριν από την έναρξη των αποψινών αγώνων γνωστοποιήθηκε πως πέθανε στα 97 του ο Elmer Lach, Hall o Famer και MVP του 1945.

Δείτε highlights των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Καρολάινα Χαρικέινς – Φιλαδέλφεια Φλάιερς 2-1 στα πέναλτι (2-2 κ.α. και παρ.)
Κολόμπους Μπλου Τζάκετς – Πίτσμπουργκ Πένγκουινς 5-3
Ουίνιπεγκ Τζετς – Βανκούβερ Κανάκς 5-4
Μπόστον Μπρούινς – Τορόντο Μέιπλ Λιφς 1-0  στα πέναλτι (1-1 κ.α. και παρ.)
Νιου Γιορκ Άιλαντερς – Μπάφαλο Σέιμπερς 3-0
Νιου Γιορκ Ρέιντζερς – Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς 6-1
Ότουα Σέντατορς – Ουάσινγκτον Κάπιτολς 4-3 στην παράταση (3-3 κ.α.)
Φλόριντα Πάνθερς – Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ 0-4
Μινεσότα Ουάιλντ – Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς 2-3 στα πέναλτι (2-2 κ.α. και παρ.)
Νάσβιλ Πρέντατορς – Ντάλας Σταρς 3-4 στην παράταση (3-3 κ.α.)

56

-Στα playoffs προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο και οι δύο επόμενες στη βαθμολογία κάθε περιφέρειας (Ανατολή και Δύση) με Wild Card.

Π-Προκρίθηκε στα playoffs.

A-Αποκλείστηκε από τα playoffs.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ