NHL: «Εισιτήριο» για Μπλάκχοκς και Μπλους (videos)

Οι Σέιντ Λούις Μπλους κέρδισαν με 4-1 τους Κάλγκαρι Φλέιμς και προκρίθηκαν στα φετινά playoffs του NHL.

Θέση στην postseason της βορειοαμερικανικής λίγκας χόκεϊ επί πάγου πήραν και οι Σικάγο Μπλάκχοκς χάρη σε 3-1 σε βάρος των Βανκούβερ Κανάκς, ενώ οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς εξασφάλισαν την πρώτη θέση της Metropolitan έπειτα από εκτός έδρας 3-2 επί των Μινεσότα Ουάιλντ. Από την πλευρά του, οι Alex Ovechkin και Joel Ward πέτυχαν από δύο γκολ, αλλά οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς χρειάστηκαν πέναλτι έπειτα από 4-4 με τους Μόντρεαλ Κανάντιενς στο 60λεπτο και στην παράταση, ενώ οι Κολόμπους Μπλου Τζάκετς «έσπασαν» αρχικό 3-3 με τους Νιου Γιορκ Άιλαντερς στα πέναλτι.

Ακόμα, οι Μπόστον Μπρούινς σκόραραν τρεις φορές στο τρίτο 20λεπτο, ώστε να περάσουν με 3-2 από το «Joe Louis Arena» των Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς, ενώ κρίσιμο 2-1 σημείωσαν οι Ότουα Σένατορς επί των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ χάρη σε τέρμα του Patrick Wierioch στην παράταση. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Marian Gaborik και Jeff Carter στο 8-2 των Λος Άντζελες Κινγκς με τους Έντμοντον Όιλερς, ενώ με δύο γκολ και μία ασίστ ξεχώρισε ο Vincent Trocheck στο 6-1 των Φλόριντα Πάνθερς εναντίον των Καρολάινα Χαρικέινς.

Πριν από την έναρξη των αποψινών αγώνων ανακοινώθηκε από την πειθαρχική επιτροπή του NHL τιμωρία τεσσάρων αγωνιστικών για τον Dustin Byfuglien των Ουίνιπεγκ Τζετς με αφορμή αντιαθλητικό μαρκάρισμα επί του J.T. Miller στο προχθεσινό παιχνίδι με τους Ρέιντζερς, ενώ ο τραυματισμένος Tanner Pearson απέσπασε διετή επέκταση συμβολαίου από τους Κινγκς αντί 2,8 εκατομμυρίων δολαρίων και ο Adam Lander διετή επέκταση συμβολαίου από τους Όιλερς αντί 1,97 εκατομμυρίων. Τέλος, διετές συμβόλαιο εξέλιξης υπέγραψαν ο Stephon Williams με τους Άιλαντερς, ο Adam Wilcox με τους Λάιτνινγκ και ο Tanner Kero με τους Μπλάκχοκς.

Δείτε highlights των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Κολόμπους Μπλου Τζάκετς – Νιου Γιορκ Άιλαντερς 2-0 στα πέναλτι (3-3 κ.α. και παρ.)
Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς – Μπόστον Μπρούινς 2-3
Μόντρεαλ Κανάντιενς – Ουάσινγκτον Κάπιτολς 0-1 στα πέναλτι (4-4 κ.α. και παρ.)
Ότουα Σένατορς – Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ 2-1
Φλόριντα Πάνθερς – Καρολάινα Χαρικέινς 6-1
Σέιντ Λούις Μπλους – Κάλγκαρι Φλέιμς 4-1
Μινεσότα Ουάιλντ – Νιου Γιορκ Ρέιντζερς 2-3
Σικάγο Μπλάκχοκς – Βανκούβερ Κανάκς 3-1
Λος Άντζελες Κινγκς – Έντμοντον Όιλερς 8-2