NHL: Απροσπέλαστος ο Carey Price (videos)

Με shutout 31 αποκρούσεων, ο Carey Price οδήγησε τους Μόντρεαλ Κανάντιενς σε 4-0 σε βάρος των Καρολάινα Χαρικέινς.

Συνδύασε το όγδοο shutout του μέσα στην τρέχουσα regular season του NHL με την 39η φετινή νίκη του, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ, ενώ ο Jaromir Jagr ανέβηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης όλων των εποχών για γκολ στη βορειοαμερικανική λίγκα χόκεϊ επί πάγου σκοράροντας στο 3-1 των Φλόριντα Πάνθερς εναντίον των Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς. Χάρη σε δύο γκολ του Alex Ovechkin, οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς πέρασαν με 3-2 από την έδρα των Μινεσότα Ουάιλντ, ενώ οι Ντάλας Σταρς κέρδισαν με 2-1 τους Πίτσμπουργκ Πένγκουινς.

Δύο γκολ πέτυχε ο Oliver Ekman-Larsson στο εκτός έδρας 5-2 των Κολοράντο Άβαλανς επί των Αριζόνα Κογιότες, ενώ ο Kyle Turris έγραψε» δύο γκολ και μία ασίστ στο 6-4 των Ότουα Σένατορς με τους Μπόστον Μπρούινς, για τους οποίους σκόραρε δύο φορές ο Ryan Spooner. Επίσης με δύο γκολ και μία ασίστ, ο Marko Dano ξεχώρισε στο 6-2 των Κολόμπους Μλου Τζάκετς επί των Βανκούβερ Κανάκς.

Μέσα σε όλα, οι Σαν Χοσέ Σαρκς επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα με εκτός έδρας 4-1 επί των Τορόντο Μέιπλ Λιφς. Με τη σειρά τους, οι Ουίνιπεγκ Τζετς ανακοίνωσαν τη «δέσμευση» του Jan Kostalek με τριετές συμβόλαιο εξέλιξης πριν κερδίσουν τους Σέιντ Λούις Μπλους στα πέναλτι έπειτα από 1-1 στο 60λεπτο και στην παράταση, ενώ οι Κάλγκαρι Φλέιμς απέκτησαν τον Kenney Morrison από το Ουέστερν Μίσιγκαν του NCAA και σημείωσαν 4-1 επί των Φιλαδέλφεια Φλάιερς.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.