NHL: Παρθενικό χατ τρικ για Lindholm (videos)

Στο χθεσινό 7-4 των Καρολάινα Χαρικέινς επί των Έντμοντον Όιλερς, ο Elias Lindholm πέτυχε χατ τρικ για πρώτη φορά στο NHL.

Επίσης, ο Jeff Skinner σημείωσε δύο γκολ και ο Eric Staal μοίρασε τέσσερις ασίστ, ενώ χατ τρικ για τους ηττημένους είχε ο Ryan Nugent-Hopkins. Από την πλευρά τους, οι Κολοράντο Άβαλανς πέτυχαν τρίτη διαδοχική νίκη με 3-2 επί των Μινεσότα Ουάιλντ, αλλά απώλεσαν τον Semyon Varlamov λόγω τραυματισμού, ενώ τραυματισμένος αποχώρησε επίσης ο Jonas Gustavsson των Ντιτρόιτ Ρεντ Ουίνγκς στο πλαίσιο της ήττας με 5-3 από τους Μπόστον Μπρούινς, για τους οποίους διακρίθηκε ο «ξεχασμένος» Daniel Paille με δύο γκολ. Δύο γκολ σημείωσε επίσης ο Adam Henrique στο 5-2 των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς σε βάρος των Φιλαδέλφεια Φλάιερς.

Σε άλλα χθεσινά ματς της βορειοαμερικανικής λίγκας χόκεϊ επί πάγου, οι Ότουα Σένατορς προηγήθηκαν με 4-0, αλλά χρειάστηκαν πέναλτι έπειτα από 4-4 στο 60λεπτο και στην παράταση με τους Ντάλας Σταρς, για τους οποίους «έγραψε» δύο γκολ ο Kris Russell, ενώ οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς κέρδισαν με 1-0 τους Σικάγο Μπλάκχοκς χάρη σε shutout 29 αποκρούσεων του Cam Talbot και τέρμα του Derrick Brassard στην παράταση. Τέλος αναφέρουμε πως στο πλαίσιο των χθεσινών αγώνων οι Μπάφαλο Σέιμπερς αποκλείστηκαν και επίσημα από τα φετινά playoffs του NHL.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.