Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου Πράγας: Εκτός βάθρου ο Φιλιππίδης

Μία από τις μεγάλες ελπίδες της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Πράγας, ο Κώστας Φιλιππίδης, δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε τα 5,75 και έκανε ατομικό φετινό ρεκόρ, όμως είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 5,80, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να βρεθεί σε μία από τις τρεις πρώτες θέσεις που έδιναν μετάλλιο.

Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε τον αγώνα του με άκυρο άλμα στα 5,45 μ, τα οποία πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια. Στη συνέχεια, πέρασε με την πρώτη τα 5,55 και τα 5,65. Η θέση που κατέλαβε ήταν η 6η.

Υπενθυμίζεται ότι το 2013, στην αντίστοιχη διοργάνωση του Γκέτεμποργκ, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 4ος.

ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα