Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου: Η κούρσα του Δουβαλίδη (video)

Την έκτη θέση στον τελικό των 60 μ. εμπ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Πράγας κατέκτησε ο Κώστας Δουβαλίδης, ο οποίος πέτυχε το στόχο του.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε χρόνο 7.64, κοντά στο 7.62, που σημείωσε στον ημιτελικό και αποτελεί φετινό του ρεκόρ.Ο Δουβαλίδης ήταν ιδιαίτερα μαχητικός στα τελευταία εμπόδια, όπου και κατάφερε να καλύψει το χαμένο έδαφος του πρώτου μισού της κούρσας. Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα, βελτίωσε την θέση του Γκέτεμποργκ, όπου είχε τερματίσει έβδομος.

Ο τελικός των ψηλών εμποδίων ήταν υπόθεση των Γάλλων, που κατάφεραν να πετύχουν το στόχο τους και να αναβάσουν τρεις αθλητές στο βάθρο. Ο Πασκάλ Μαρτινότ Λαγκάρτ κατάφερε να πάρει οριακά τη νίκη από τον συμπατριώτη του Ντμίτρι Μπασκού – και φαβορί του χρυσού μεταλλίου – καθώς τερμάτισε σε 7.49 και βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ. Ο Λαγκάρτ, πριν από δύο χρόνια στο Γκέτεμποργκ είχε καταλάβει την τρίτη θέση.

«Ένας τελικός σε μια μεγάλη διοργάνωση είναι σπουδαίο πράγμα. Ήρθα με την έκτη καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη και κατάφερα να είμαι στην εξάδα. Ήταν πολύ γρήγορη κούρσα. Δεν έφυγα δυνατά, όπως στον ημιτελικό, θα μπορούσα να είχα φύγει καλύτερα », είπε μετά το τέλος της κούρσας, ο Κώστας Δουβαλίδης.

Δείτε το βίντεο με την κούρσα:

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι