NHL: Πρώτο shutout για Vasilevskiy (videos)

Το πρώτο shutout του σε επίπεδο NHL πέτυχε ο Andrei Vasilevskiy με 28 αποκρούσεις στο 3-0 των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ επί των Μπάφαλο Σέιμπερς.

Μάλιστα κλήθηκε στο ματς την ύστατη ώρα έπειτα από αποκλεισμό του Ben Bishop, ο οποίος επρόκειτο να αναλάβει καθήκοντα βασικού γκολκίπερ. Από την πλευρά του, ο Roberto Luongo αποχώρησε τραυματισμένος, αλλά επέστρεψε ύστερα από τραυματισμό του Al Montoya στο πλαίσιο της ήττας των Φλόριντα Πάνθερς με 3-2 από τους Τορόντο Μέιπλ Λιφς. Μέσα σε όλα, ο πρώτος σκόρερ του NHL, Alex Ovechkin, σκόραρε δύο φορές στο 5-3 των Ουάσινγκτον Κάπιτολς με τους Κολόμπους Μπλου Τζάκετς, για τους οποίους συνδύασε δύο γκολ με μία ασίστ ο Scott Hartnell.

Σε άλλα σημερινά ματς, οι πρωτοπόροι της βορειοαμερικανικής λίγκας χόκεϊ επί πάγου, Νάσβιλ Πρέντατορς, έχασαν με 3-1 από τους Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς και συμπλήρωσαν σερί τεσσάρων αρνητικών αποτελεσμάτων ευνοώντας ισοβαθμία στην κορυφή της συνολικής κατάταξης με τους Άναχαϊμ Ντακς, που κέρδισαν με 4-1 τους Αριζόνα Κογιότες χάρη σε δύο γκολ του Andrew Cogliano. Αντίθετα, τα δύο γκολ του Henrik Sedin δεν αποδείχθηκαν αρκετά για τους Βανκούβερ Κανάκς στην ήττα με 6-2 από τους Σαν Χοσέ Σαρκς, για τους οποίους ξεχώρισε ο Matthew Nieto με δύο γκολ και μία ασίστ.

Δύο γκολ σημείωσε επίσης ο Matt Dumba, αλλά οι Μινεσότα Ουάιλντ χρειάστηκαν πέναλτι έπειτα από 2-2 με τους Ότουα Σένατορς στο 60λεπτο και στην παράταση, ενώ οι Λος Άντζελες Κινγκς κέρδισαν τους Έντμοντον Όιλερς με 5-2. Τέλος, οι Ντάλας Σταρς επιβλήθηκαν των Νιου Γιορκ Άιλαντερς με 3-2 στην παράταση χάρη σε «χρυσό» γκολ του Cody Eakin, ενώ 3-2 με «χρυσό» γκολ σημείωσε επίσης ο Jiri Hudler στο 3-2 των Κάλγκαρι Φλέιμς σε βάρος των Φιλαδέλφεια Φλάιερς.

Δείτε highlights όλων των παιχνιδιών στην επίσημη ιστοσελίδα του NHL.