Λαμία – ΜΕΝΤ 3-0

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Λαμία, στην έδρα της, η οποία οδήγησε σε παραίτηση τον προπονητή της ΜΕΝΤ μετά από 11 χρόνια…

Ο Γ.Σ.Λαμία έχοντας στη σύνθεση του το νεοαποκτηθέντα Σέρβο διαγώνιο Τόμο Μίτσιτς και για πρώτη φορά λίμπερο τον Θεόδωρο Τσαδήμα νίκησε τη ΜΕΝΤ με 3-0 σετ σε αγώνα για την 14η αγωνιστική και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην Volleyleague ΟΠΑΠ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Λαμίας στο πρωτάθλημα και η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας μετά το 3-1 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην 12η αγωνιστική.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 1ο σετ όπου η ΜΕΝΤ είχε προβάδισμα από το 8-5 και 16-13. Ο Θανάσης Κατσιγιάννης που ξεκίνησε διαγώνιο τον ακραίο Καβαθά, έριξε στον αγώνα Μίσιτς. Η υποδοχή βελτιώθηκε και με σερί 4-0 η Λαμία πέρασε μπροστά 20-17 μέχρι που έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20. Από εκεί και πέρα η Λαμία είχε συνέχεια βασικό τον Μίσιτς και με καλό ρυθμό έφτασε στη νίκη.

Μετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε ο Σπύρος Γκολίτσης από την τεχνική ηγεσία της ΜΕΝΤ ύστερα από 11 χρόνια θητείας.

Τα σετ: 25-20, 25-17, 25-20

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγάννης): Καβαδάς, Ούγκο Γκιμαράες, Τεσέιρα, Φαμπιάνο, Μαδούρας, Γκιρτζίκης / Τσαδήμας (λ), Μίσιτς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Χατζηηλιάδης, Χρυσάφης, Παπαϊακώβου, Μπίσετ, Παντίρης, Σακόγλου / Αντωνιάδης (λ), Μάντζιος, Αντιφάκος, Ναζίρης, Κλέσερντ.

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ