Ολυμπιακός: Έχασε εύκολα (3-0) στη Γερμανία

Τη δεύτερή του ήττα σε τρία παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ υπέστη ο Ολυμπιακός που έχασε 3-0 στη Γερμανία από την Φρίντρισχαφεν

Οι Πειραιώτες ήθελαν να δυσκολέψουν τους ισχυρούς Γερμανούς του Ρουμάνου τεχνικού, Στέλιαν Μοκουλέσκου, αλλά φάνηκαν ανταγωνιστικοί μέχρι τα μέσα και των τριών σετ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το... γκάζι για να κυριαρχήσουν και να μην αφήσουν τους «ερυθρόλευκους» να τους απειλήσουν, χωρίς να μπορέσουν να φτάσουν τους είκοσι πόντους, ούτε σε ένα σετ.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κλαρκ και Χριστοφιδέλη, κάτι που δημιούργησε πολλά προβλήματα στο κομμάτι της υποδοχής.

Στον αντίποδα, η Φρίντρισχαφεν είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Γκονταρίου και τον Φαν Γκάρντερεν.

Πλέον οι δύο αντίπαλοι θα τα ξαναπούν σε 15 ημέρες (18/12) στο κλειστό του Ρέντη, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει νίκη που θα την διατηρήσει σε τροχιά πρόκρισης.

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-18

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ η Ζενίτ Καζάν δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Ποσογίλνιτσα, της οποίας επικράτησε στη Ρωσία επίσης με 3-0 (25-20, 25-14, 25-15).

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ