Βαλκανικό Ορεινής Ποδηλασίας: «Χρυσός» ο Αντωνιάδης

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Αντωνιάδης στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας, που διεξήχθη στα Σκόπια.

Ο 22άχρονος αθλητής του Π.Σ. Κρόνου Νίκαιας διένυσε την απόσταση σε 1:29.17 και, αν και ηλικιακά ανήκει στην κατηγορία των Νέων, ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στους Άνδρες, κρεμώντας έτσι στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο και στις δύο κατηγορίες. Στην Elite ο Θόδωρος Πετρίτσης ήταν τέταρτος και ο Τάσος Κουρμπέτης δέκατος, ενώ στους Νέους ο Αλέξανδρος Βροχίδης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Επίσης, στις Γυναίκες η Ειρήνη Μούκα έμεινε όγδοη και η Δανάη Δαγκοπούλου εγκατέλειψε ύστερα από πτώση, στους Έφηβους ο Χρήστος Μεταλίδης ήταν δέκατος και ο Παναγιώτης Μπουκουβάλας 16ος και στους Παίδες ο Γιώργος Γκόγκας πλασαρίστηκε έκτος, ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης 11ος και ο Γιώργος Σταυρακάκης 16ος. Στους αγώνες συμμετείχαν περισσότεροι από εκατό αθλητές από έντεκα χώρες. Στα Σκόπια βρέθηκε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιώργος Κατσέλης, μαζί με τους συνοδούς αποστολής Παναγιώτη Πριστούρη και Γιάννη Παττέ.