Ευρωπαϊκό Ανοιχτής Θάλασσας Βερολίνου: 8ος ο Γιαννιώτης, 12ος ο Φωκαΐδης

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10 χλμ στο Ευρωπαϊκό Ανοιχτής Θάλασσας του Βερολίνου της Γερμανίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 1:50:05.01 τερμάτισε ταυτόχρονα με το Ρώσο Κίριλ Αμπρόσιμοβ. Ο Γιαννιώτης, που ήταν 13ος μετά τα πρώτα 7,5 χλμ, έκανε την αντεπίθεση του, για να προηγηθεί για λίγο στην κούρσα, μετά το 9ο χιλιόμετρο. Τελικά, έμεινε στην όγδοη θέση με τον Αντώνη Φωκαϊδη να τερματίζει 12ος με χρόνο 1:50:10.01. Ο Γιώργος Αρνιακός, αν και έκανε καλή κούρσα στο μεγαλύτερο μέρος της, έμεινε 35ος με επίδοση 1:24:59:04.

Το χρυσό μετάλλιο και δεύτερο για την Ολλανδία σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο ΟPEN WATER, κατέκτησε ο Φέρρυ Βίρτμαν σε χρόνο 1:49:56:02. Δεύτερος τερμάτισε ο χάλκινος πρωταθλητής στα 5 χλμ, Γερμανός Τόμας Λουρτζ. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Ευγκένι Ράττσεβ σημείωνοντας επίδοση 1.50.00.6.

Στις 14:30 (ώρα Ελλάδας) θα λάβει χώρα το αγώνισμα των 5 χλμ Γυναικών με τη συμμετοχή της Κέλλυς Αραούζου.